Podróże na kartach książki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podróże na kartach książki

Olga Tokarczuk opublikowała felieton, zadając, jak zwykle, ważne pytania.

Uporczywie wracają do mnie obrazy z dzieciństwa, kiedy było dużo więcej czasu i można było go „marnować”, godzinami gapiąc się przez okno, obserwując mrówki, leżąc pod stołem i wyobrażając sobie, że to jest arka. Albo czytając encyklopedię.
Czy aby nie jest tak, że wróciliśmy do normalnego rytmu życia? Że to nie wirus jest zaburzeniem normy, ale właśnie odwrotnie – tamten hektyczny świat przed wirusem był nienormalny?

Te słowa skłaniają nas do myślenia o czasie i literaturze. Skłaniają do refleksji, że podróż może się odbywać na różnych poziomach emocji, także poprzez czytanie i zdobywanie wiedzy. Dlatego proponujemy wam sześć książek, które staną się wyjątkową lekcją i przygodą dla każdego podróżnika, który na chwilę stanął w miejscu.

#1 Miasto cierni

Jarosław Kuźniar odwiedził kilka miesięcy temu Somalię. Doświadczenie okazało się miażdżące, ale też cenne. W tej podróży towarzyszyła mu właśnie opowieść Bena Rawlence, o której sam autor pisze: Moja książka jest próbą spojrzenia na życie w tym dziwnym czyśćcu oczami tych, którzy dopuścili mnie do swego świata i opowiedzieli swoje historie. Nikt nie chce przyznać, że tymczasowy obóz Dadaab stał się trwałym elementem rzeczywistości – ani kenijski rząd, który musi go gościć, ani ONZ, która musi za niego płacić, ani sami uchodźcy, którzy muszą tam żyć.

 

 

#2 Laponia. Wszystkie imiona śniegu

O tej propozycji Jarosław Kuźniar napisał: „Chciałem poznać każdy sekret Laponii. Dostałem o wiele więcej. Emocje. Ta książka kazała mi wyruszyć w podróż.” Nie jest łatwo znaleźć dobrą książkę o Laponii, która wymyka się schematom i pokazuje to niezwykłe miejsce z ciekawej perspektywy. Marta i Adam Biernat zabrali się do dzieła i napisali tekst, który czyta się trochę jak dziennik, a trochę jak najciekawszą powieść przygodową. “Laponia. Wszystkie imiona śniegu” naprawdę wciąga i mrozi!

 

 

#3 Farerskie kadry

książka „Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc” to naprawdę obowiązkowa pozycja dla każdego, kto marzy o wyspach.

„Opisując miejsce takie jak to, łatwo wpaść w pułapkę zbudowaną z banału i taniego zachwytu. Rozwodzić się nad malowniczymi krajobrazami, podziwiać zdjęcia, podczas których obróbki ktoś zdrowo przesadził z filtrami. Tylko czy pozwala to lepiej zrozumieć dane miejsce i zamieszkujących je ludzi?”

Skoro autor już na początku stawia tak ważne pytanie, pole do dyskusji i opowieści jest naprawdę szerokie.

 

 

#4 Bułgaria. Złoto i Rakija

Z czym kojarzy wam się Bułgaria? Czy wyłącznie z wakacjami? Całkiem popularnym kierunkiem turystycznym? Magdalena Genow, autorka książki „Bułgaria. Złoto i Rakija” (Wydawnictwo Poznańskie) przekona was, że ten kraj to coś o wiele, wiele więcej.

 

 

#5 9 Historii z podróży

9 historii z podróży. Wywiady z podróżnikami, którzy zobaczyli nit tylko kawał świata, ale przede wszystkim – zajrzeli w głąb siebie. Tak to jest z podróżami, że stają się źródłem mądrości, doświadczenia i pokory. Chcecie dowiedzieć się więcej? Nasza książka ciągle jest dostępna w sprzedaży! [TUTAJ]

 

 

#6 Gdzie jest Julia?

Wyjątkowa książka naszej przewodniczki, Julii Gospo, która wyruszyła kiedyś w podróż dookoła świata i… zakochała się w Australii. „Gdzie jest Julia” to kopalnia wiedzy i jednocześnie pełen emocji przewodnik.

 

Podróże na kartach książki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!