Podróże 2017 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podróże 2017

Rok 2017 będzie rokiem podróży do dalekich krain. Do krain zimnych, jak Syberia czy Grenlandia, i do gorących, jak Australia albo Iran. Ale za każdym razem będą to podróże do miejsc, które fascynują ? przyrodą, kulturą, ludźmi. Oto nasze marzenia… Nie, nie tylko marzenia! Oto nasze cele na rok 2017.

Styczeń/luty: SYBERIA

Przewodnik: Tomasz Wasilewski ? podróżnik i meteorolog.

Pomysł na podróż przez Syberię przychodzi do głowy chyba każdemu, kogo ciągnie w świat. Nawet tym, którzy zwykle wybierają tropiki. Śnieżne i lodowe pustkowia, góry i tajga, a do tego Bajkał, najgłębsze jezioro świata zwane syberyjskim morzem. Tu i ówdzie, przycupnięte wśród bezkresnej zimy, miasta, miasteczka i wioski, zamieszkałe przez gościnnych ludzi, którzy na podorędziu mają zawsze butelkę zmrożonej wódki i szamański amulet. Podróż jak z książki, jak z legendy. Podróż ? marzenie. Marzenie, które pora spełnić.

Luty/Marzec: BOLIWIA

Przewodnik: Marynia Pawlak

Kraj, w którym miasta leżą tysiąc metrów wyżej niż szczyty Tatr. Najbardziej indiański zakątek Ameryki Południowej, gdzie tradycje i wierzenia z czasów prekolumbijskich wciąż są autentyczne i żywe. Sięgające nieba Andy, największe solnisko świata, puny i chaco. No i jakże fascynująca historia: Inkowie nad jeziorem Titicaca, konkwistadorzy Francisco Pizzaro i Simón Bolívar, który z Ameryki Południowej wyrzucił Hiszpanów. To na jego cześć Boliwia jest właśnie Boliwią. Dla tych, którzy czują w sobie odkrywcę i łowcę przygód, trudno o lepszy kierunek podróży.

Kwiecień/Maj: IRAN

Przewodnik: Artur Orzech

Do niedawna wydawał się niedostępny i niegościnny, dziś otwiera się na podróżników z Europy. Czas zatem odwiedzić Iran. Bo jeżeli nie teraz ? to kiedy? Iran, czyli Persja, która przed arabskim podbojem była krajem proroka Zaratustry, krajem magów przepowiadających przyszłość z gwiazd i leczących zaklęciami. Dziś jest to kraina surowego, szyickiego islamu, co jednak nie powinno nikogo zniechęcić. To miejsce, gdzie orientalna egzotyka wciąż jest prawdziwa, a nie jarmarczna, sklecona z byle czego pod gusta masowego turysty. Miejsce, w którym odnajdziemy magię, jak z Księgi tysiąca i jednej nocy.

Maj/Czerwiec: ARGENTYNA & CHILE

Przewodnik: Marynia Pawlak

Kraj zmysłowego tanga i uśmiechniętych ludzi. Wołowe steki, yerba mate i argentyńskie wina, których produkuje się piętnaście milionów hektolitrów rocznie. No i Buenos Aires, miasto ? legenda, jedno z tych, które po prostu trzeba odwiedzić. Przynajmniej raz. A potem tam wrócić. Zapraszamy więc do tanga i na lampkę wina. A może dwie?

Stolica Santiago de Chile, gdzie obok kościołów z czasów kolonialnych zobaczymy przeszklone drapacze chmur godne Manhattanu. Cztery tysiące kilometrów plaż, Andy wysokie na sześć tysięcy metrów i kilkadziesiąt parków narodowych. I nie zapominajmy o chilijskim winie!

https://vimeo.com/54482644

Czerwiec: GRENLANDIA

Największa wyspa świata, do której tysiąc lat temu dopłynęli wikingowie. Dziś nie trzeba już płynąć tam drakkarem przez arktyczne morze, wystarczy wsiąść w samolot. Co nie znaczy, że podróż nie będzie ekscytująca, że nie poczujemy się jak odkrywcy. Bo drugiej takiej krainy jak Grenlandia nie znajdziemy nigdzie. Lodowce, fiordy i tundra. Piżmowoły i renifery. Polarne, białe jak wszechobecny śnieg, niedźwiedzie, wilki, lisy i zające… I ledwie pięćdziesiąt tysięcy ludzi, potomków Inuitów i Skandynawów.

Sierpień/Wrzesień: PANAMA & KOLUMBIA

Przewodnik: Marynia Pawlak

Odwiedzimy miejsce, w którym Ameryka Północna spotyka się z Południową, a Morze Karaibskie z Pacyfikiem. Gdy sto lat temu przekopano Kanał Panamski, świat nagle się skurczył. Ten 80-kilometrowy odcinek to jedna z najważniejszych dróg wodnych świata, z której każdego dnia korzysta kilkadziesiąt statków. Musimy to zobaczyć! Tak jak wulkaniczne góry, tropikalne lasy i plaże jak z albumu.

Wybierzemy się też w podróż po krainie, w której to, co rzeczywiste, współistnieje z tym, co magiczne. Bo nie ma nic z przypadku w tym, że Gabriel García Márquez, najsłynniejszy twórca realizmu magicznego, był właśnie Kolumbijczykiem. Swoją drogą, Kolumbijczykiem był również Pablo Escobar, kokainowy król, jeden z najpotężniejszych i najbogatszych przestępców w historii świata. Cóż, jak mówią sami Kolumbijczycy, w tym kraju rodzą się najgorsi i najlepsi ludzie świata. Na szczęście o wiele łatwiej spotkać tych drugich – zawsze radosnych i życzliwych.

Wrzesień/listopad: AUSTRALIA

Przewodnik: Julia Raczko ? podróżniczka zakochana w najmniejszym kontynencie.

Terra Australis, Ziemia Południowa, Down Under. Patrząc z Polski ? koniec świata. Ale jeśli wybierać się w podróż życia, to gdzie, jeśli nie na koniec świata? Do miejsca, w którym zobaczymy zwierzęta, jakich próżno szukać gdziekolwiek indziej: kangury skaczące wśród wysokich traw, koale leniwie przeżuwające liście eukaliptusa, dziobaki składające jaja i urocze, acz kłujące, kolczatki. No, o włochatych pająkach też wypada wspomnieć… Ale atrakcje Australii nie kończą się na zwierzętach. Są jeszcze czerwone pustynie, jakby z innej planety, i plaże uchodzące za Mekkę surferów. I ta pogoda!

Podróże 2017 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.