Podróż zmienia życie! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podróż zmienia życie!

Nie każda podróż to tylko tzw. reset pod względem psychicznym i fizycznym, a potem powrót do szarej rzeczywistości. Kiedy wiemy, że podróż może uczyć i kiedy jesteśmy otwarci na zmianę, wiele może się zdarzyć. Wyjeżdżamy i okazuje się, że zmieniamy się my, zmieniają się nasze poglądy.

Bywa, że przeżywamy doświadczenia, które czasami powodują, że modyfikujemy wiele obszarów naszego życia. Co konkretnie może nam więc dać podróż, o ile naprawdę ją przeżywamy i czerpiemy z niej doświadczenia? Jak może zmienić się nasze życie po powrocie z podróży? Oto kilka przykładów.

Radzenie sobie z kryzysem

Podczas podróży spotykają nas różne, czasami bardzo trudne sytuacje. Warto pamiętać, że umiejętności radzenia sobie w kryzysach, które nabędziemy podczas mierzenia się z wyzwaniami w podróży bardzo przydają się chociażby w życiu zawodowym. Lepiej poznajemy nasze zasoby, łatwiej znajdujemy rozwiązania problemów, podejmujemy wyzwania i przezwyciężamy trudności.

Stereotypy i ocenianie innych

Bardzo często nie lubimy tego, czego nie znamy ? dla zasady. Dzięki podróżowaniu, a w konsekwencji poznawaniu innych kultur, wielu ludzi i zwyczajów przełamujemy wiele stereotypów i uprzedzeń, którymi posługujemy się na co dzień. Mark Twain powiedział kiedyś, że ?Podróżowanie jest fatalne dla uprzedzeń, fanatyzmu i zaściankowości?. Takie horyzonty to wartościowy zasób w życiu codziennym, prawda? Dlatego właśnie warto wykraczać poza utarte szlaki.

Otwartość

W podróży nie da się nie poznawać ludzi i z nimi nie rozmawiać. Nawet jeśli podróżujesz samotnie, spotykasz na swojej drodze nowe osoby. Każde takie spotkanie może być nowym doświadczeniem. W podróży trzeba mówić ? przed tym także nie da się uciec. Nawiązując kontakty z innymi ludźmi stajemy się bardziej otwarci i odważni. Wyobraźmy sobie, że przekładamy te doświadczenia na życie codzienne. Widzicie plusy?

Doceniasz to, co masz

Podczas podróży często poznajemy wiele nowych osób. Pojawia się jednak także tęsknota za bliskimi. To może być dobry moment na przywołanie w pamięci osób, które są dla nas ważne i docenienie tego, że są w naszym życiu. To ważne, bo czasami, w ferworze codzienności i rutyny ? w pracy, szkole i w domu, gdzieś nam to umyka.

Optymizm!

Praca ? szkoła ? dom. Taka rutyna może powodować przygnębienie, znudzenie i sprawiać, że wpadamy w monotonię i marazm. I w tym momencie pojawia się podróż. Powiew świeżego powietrza, dystansu i optymizmu. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie na jakiś czas zostawić za sobą to, co dzieje się na co dzień i skupić na przeżywaniu każdego dnia przygody. A potem spróbuj przywieźć z podróży ten optymizm. Warto.

Kreatywność i efektywność w działaniu

Dzięki temu, co widzimy i czego doświadczamy w podróży może zmienić się nasz stosunek do wielu kwestii. Wielu podróżników przywozi z wypraw mnóstwo nowych pomysłów. Podróże inspirują, napędzają i zachęcają do działania. Warto z tego skorzystać, bo to bezcenne paliwo. Dodajmy do tego wspomniane umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i otwartość na innych. Potencjał zawodowy wzrasta!

Strefa komfortu

Nawet jeśli na co dzień towarzyszą ci drobne lęki lub niepokoje, dzięki podróżowaniu możesz znacznie poszerzyć strefę komfortu. W podróży trudno bowiem uniknąć sytuacji i interakcji, które na co dzień omijasz szerokim łukiem. Kto wie, może poczujesz się o wiele lepiej także po powrocie?

TEKST POWSTAŁ Z UDZIAŁEM

Podróż zmienia życie! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daria Abramowicz

Ukończyła psychologię ze specjalnością psychologia kliniczna na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie oraz szkolenie I stopnia w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach CTSR, a także studia podyplomowe z psychologii sportu na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Na co dzień współpracuje m.in. z Igą Świątek. Więcej na www.dariaabramowicz.com.