Podróż z Teslą Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podróż z Teslą

160 lat temu urodził się Nikola Tesla, jeden z największych wynalazców w historii. Z tej okazji na Bałkanach, skąd pochodził, zorganizowane zostaną poświęcone jemu imprezy i wycieczki.

Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 roku w serbskiej rodzinie, na chorwackiej ziemi, jako poddany austriackiej monarchii. Jego narodowość po dziś dzień stanowi przedmiot sporu pomiędzy Serbią i Chorwacją. W roku 1884 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zmarł w 1943.

Był autorem trzystu patentów, głównie urządzeń elektrycznych – takich jak silnik, prądnica, transformator, dynamo rowerowe, elektrownia wodna, bateria słoneczna czy turbina talerzowa. Zbudował też pierwsze maszyny sterowane zdalnie, drogą radiową.

Urodziny Nikoli Tesli hucznie – i w zgodzie – obchodzić będą Serbia i Chorwacja. W lipcu po tych krajach podróżować będzie można po „Drogach Tesli”. Początek serbskiej trasy to Belgrad, w którym znajduje się muzeum poświęcone wynalazcy. Potem zbudowana dzięki niemu elektrownia wodna, a w końcu, by nieco odetchnąć od technologii, muzeum Jovana Jovanovica Zmaja, ulubionego poety Tesli.

W Chorwacji zaś – najpierw Zagrzeb, a później Karlovac, gdzie Nikola Tesla chodził do liceum. I znów wizyta w jednej z najstarszych elektrowni w Europie.

Ktoś się wybierze? Z Polski nie tak daleko.

Podróż z Teslą Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.