Podróż w siodle Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Podróż w siodle

Najlepszy ser z Mahou, rajskie zatoczki ukryte między skałami i krajobrazy, dostępne tylko dla wybranych. Camí de Cavalls to szlak, który poprowadzi wędrowca przez to, co najlepsze na Minorce.

Ta druga co do wielkości wyspa Balearów od lat przyciąga swoją szczególną atmosferą. Tu czas płynie wolniej, jedzenie smakuje lepiej, a natura rozpieszcza jak nigdzie indziej. Mieszkańcy Minorki twierdzą, że aby naprawdę ?poczuć? to miejsce trzeba poznać kulturę mieszkańców, a której filarem od wieków są konie.

minorka-cami-de-cavalls

Przez lata konie stały się dla mieszkańców Minorki nieodłącznym elementem codzienności. Te szlachetne, gorącokrwiste zwierzęta mają sporo siły i są bardzo wytrzymałe. Wykorzystuje je nie tylko do jazdy, ale także jako zwierzęta pociągowe. W XIV wieku odegrały ogromną rolę w obronie wyspy i od tej pory Minorczycy właściwie się z nimi nie rozstają. Kultura Minorki nie istnieje bez sztuki jeździeckiej, co widać zwłaszcza podczas licznych lokalnych świąt, gdzie to właśnie konie stanowią motyw przewodni obchodów.

konie-minorka

Szlak konny czyli Camí de Cavalls wiedzie dookoła wyspy. Korzystano z niego już w starożytności, choć do dziś nie wiadomo, kto tak naprawdę przebył go jako pierwszy. W średniowieczu służył do przemieszczania się z jednego skraju wyspy na drugi, a przez wieki na jego trasie budowano fortece i wieże strażnicze. Szlak podupadł jednak w ostatnim stuleciu. Na szczęście przez kilkanaście ostatnich lat trakt udało się odrestaurować i dziś jest doskonale przystosowany do odkrywania najpiękniejszych, trudno dostępnych zatoczek i odseparowanych plaż.

cala-es-talaier

 

Spędzenie kilku dni w siodle to prawdopodobnie najlepsze, co może spotkać miłośnika przygód, zwierząt i kontaktu z przyrodą – slow tourism w najlepszej odsłonie! Szlak konny można również zwiedzać pieszo, wybierając odcinki najbardziej dostosowane do poziomu i wytrwałości podróżnika. Można również zdecydować się na rower albo na pokonanie przynajmniej części szlaku w towarzystwie minorkańskich koni.

krajobrazy-minorki

Minorczycy zapewniają, że 185-kilometrowy szlak konno można pokonać w tydzień. Bez pośpiechu , delektując się każdym widokiem. Chociaż drogi są doskonale oznaczone i nawet samotny wędrowiec nie powinien się zgubić, najlepiej dołączyć do grup zorganizowanych. Trakt podzielony jest na 20 etapów, które można zwiedzać kolejno, albo każdy potraktować jako jednodniową wycieczkę.

camino-de-cavalls

Podróż w siodle Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Monika Rząca

Absolwentka studiów dziennikarskich. Uzależniona od hiszpańskiej kultury, czerwonego wina i queso curado.