Pocałunek i protest Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Pocałunek i protest

Nie tak dawno temu świat obiegła informacja, że izraelski Minister Edukacji wykreślił z listy lektur dla szkół średnich książkę o izraelsko-palestyńskiej miłości. Wzburzyły się niektóre środowiska, świat zbulwersował się w czambuł. Ale na samych słowach pełnych oburzenia się nie skończyło.

Jedna z redakcji, przejawiająca bardziej lewicowe poglądy, zrealizowała krótki klip. Fabuła jest prosta: do udziału w filmie zostały zaproszone osoby przedstawiające środowiska izraelskie i palestyńskie, by wymienić się pocałunkiem. Chcieli udowodnić, że miłość jest ponad wszelkimi podziałami, a kategoryzacja ludzi to wyraz języka nienawiści.

Wykluczona z listy powieść “Borderlife” traktuje o żydowsko-arabskim romansie. Autorka powieści, Dorit Rabinyan, została za nią nagrodzona prestiżową nagrodą literacką Bernstein 2015. Ministerstwo w oficjalnym uzasadnieniu oświadczyło, że książka ta może zachęcać do małżeństw Żydów z nie-Żydami, co mogłoby skutkować nadwyrężeniem “tożsamości narodu”.

Skutek był odwrotny od zamierzonego – sprzedaż książki wzrosła, a media żartobliwie komentowały, że sama autorka powinna podziękować ministerstwu za przyczynienie się do popularności tytułu.

Agnieszka Wołowczyk