Piramida Mroku Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Piramida Mroku

Nad stolicą Korei Północnej [nasza oferta] góruje budynek wyglądający na siedzibę mrocznej organizacji z filmu o Jamesie Bondzie. Tak naprawdę ów gigantyczny gmach jest hotelem, który może zostanie w końcu otwarty.

Ryugyong Hotel w liczbach: 330 metrów wysokości, 105 pięter, trzy tysiące pokoi. Obiekt, którego budowę rozpoczęto w roku 1987, stać miał się magnesem przyciągającym zachodnich inwestorów. Bo komunizm komunizmem, ale duże pieniądze by się przydały.

Jednak pieniędzy właśnie zabrakło i po pięciu latach prace wstrzymano. Budynek w stanie surowym, bez okien i elektryczności, został opuszczony, a jego zdjęcia obiegły świat, budząc coraz to nowe skojarzenia. Na przykład z Ministerstwem Prawdy opisanym przez Orwella albo z filmami science fiction czy też tymi o Jamesie Bondzie. Ryugyong Hotel zaczęto nazywać Hotelem Zagłady albo Piramidą Mroku.

W roku 2008 wznowiono prace, zaczęto montaż okien. Władze ogłosiły, że hotel ukończony zostanie w ciągu czterech lat, czyli na setną rocznicę urodzin Kim Ir Sena. Nie udało się. Ale ostatnio pojawiły się informacje o negocjacjach z firmami, które miałyby wkrótce dokończyć, wyposażyć i poprowadzić obiekt. Pytanie tylko, czy do Pjongjangu trafią tysiące turystów chętnych na wynajęcie pokoju w gargantuicznym Hotelu Zagłady?

Piramida Mroku Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.