
„Paszport szczepionkowy” – czego się spodziewać?
Kilka tygodni temu Komisja Europejska ujawniła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu (Digital Green Certificate), który można potocznie nazwać „paszportem szczepionkowym”. Nie podjęto jeszcze żadnych oficjalnych decyzji, ale Certyfikat ma szansę wejść w życie już 15 czerwca.
Dokument miałby dwie formy: elektroniczną i papierową. Jego zadaniem będzie ułatwienie przemieszczania się w całej UE. Kto go otrzyma? Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy przed podróżą uzyskają negatywny wynik testu.
Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z paszportem covidowym są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku, również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki – czytamy na łamach Rzeczypospolitej.
Obecnie wciąż nie wiemy zbyt wiele. Teoretycznie, paszport ma nie utrudniać, ale ułatwiać podróżowanie, ma on również nie być wymagany przy wyjeździe za granicę. Uzyskanie go będzie odpłatne.
Unijny paszport zdrowotny ma obowiązywać od połowy czerwca. Ma być unijnym potwierdzeniem uzyskania odporności na koronawirusa w wyniku otrzymania szczepionki lub przejścia tej choroby,co również wytwarza przeciwciała. Będzie umożliwiał swobodne poruszanie się po terytorium UE. pic.twitter.com/g5d0QnDx6m
— Leszek Miller (@LeszekMiller) March 30, 2021
Precyzując – szczepienia nie będą warunkiem koniecznym do podróży za granice. Zielony certyfikat ma służyć jako dowód zaszczepienia, negatywnego testu lub statusu ozdrowieńca. To uspójni i ułatwi przemieszczanie się bez konieczności kwarantanny lub dodatkowych testów w krajach UE.
To państwa członkowskie będą decydować, jak certyfikat wykorzystywać i czy go wymagać (na przykład dla wybranych rejonów, gdzie obowiązują restrykcje).
Aby wdrażanie paszportów szło sprawnie, Komisja Europejska ma stworzyć specjalny portal, który ułatwi weryfikację. Założenie jest takie, aby certyfikat obowiązywał w całej Europie, a nie tylko w krajach UE.
A co z podróżami w zbliżającym się sezonie letnim? Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie brzmi optymistycznie.
Jest teraz za wcześnie, żeby rozmawiać o lecie. Nadal jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji z szybkim rozprzestrzenianiem się bardziej agresywnych wariantów wirusa. Trzecia fala zaczyna się w niektórych państwach członkowskich – powiedziała w wywiadzie dla niemieckich mediów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jak zdobyć certyfikat, gdzie się zarejestrować, jakie warunki spełnić? Na te konkretne odpowiedzi przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka tygodni.