Paszport szczepionkowy - co warto wiedzieć? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Paszport szczepionkowy – co warto wiedzieć?

Paszport szczepionkowy, paszport covidowy. Czy już jest? Czym właściwie jest? Jak go zdobyć? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce wyjechać za granicę, a sezon wakacyjny właśnie się zaczyna. Przygotowaliśmy dla was najważniejsze informacje. Pamiętajcie, że ich aktualność może się zmieniać! [aktualizacja na dzień 16.06.2021]

Czym jest, a raczej czym będzie paszport covidowy?

Obecnie paszporty nie są jeszcze dostępne, bo, jak czytamy w serwisie gov.pl, dopiero „na przełomie czerwca i lipca w aplikacji mObywatel, dostępny będzie Unijny Certyfikat Covid. Certyfikat będzie można okazać podczas odprawy granicznej. Obecnego certyfikatu – ze względu na brak obowiązujących międzynarodowych regulacji prawnych – nie można stosować podczas odprawy granicznej.”

Zaświadczenie o szczepieniu w formie pisemnej (po polsku i angielsku) można obecnie pobrać w formacie PDF i wydrukować po zalogowaniu się na portal https://pacjent.gov.pl/. Aby tego dokonać, najlepiej założyć w banku profil zaufany.

Jak pobrać zaświadczenie o szczepieniu?

W zakładce PROFILATYKA, a następnie SZCZEPIENIA znajdziecie dokument pisemny, w którym opisano wasze szczepienie. Podaje się tam imię i nazwisko, pesel, daty i rodzaje szczepionek.

Z kolei w zakładce CERTYFIKATY możecie wygenerować specjalny kod QR – ten sam, który znajduje się w rządowej aplikacji mObywatel. Pobierzecie ją bezpłatnie zarówno na Androida, jak i iPhone.

 

 

Ważne, aby zapamiętać, że międzynarodowy certyfikat w aplikacji mObywatel będzie dostępny dopiero po 1 lipca 2021. Jak czytamy na stronie gov.pl:

Certyfikat w mObywatelu jest dokumentem krajowym. Unijny certyfikat potwierdzający szczepienie, wraz z tłumaczeniem na język angielski, dostępny będzie w mObywatelu na przełomie czerwca i lipca 2021.

Jeżeli posiadacie ważny dowód osobisty, warto pobrać aplikację, lub założyć profil zaufany, by zalogować się w systemie pacjent.gov.pl

Unijny Certyfikat Covid – co to jest?

To zaświadczenie, które także nie ma jeszcze statusu międzynarodowego paszportu. Unijny Certyfikat Covid ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii. Poniżej znajdziecie film instruktażowy, jak go wygenerować.

 

Paszport szczepionkowy - co warto wiedzieć? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!