Parkowe urodziny Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Parkowe urodziny

25 lat temu powstał Biebrzański Park Narodowy, chroniący jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych i będący ostoją łosi.

Z powierzchnią wynoszącą ponad 59 tysięcy hektarów jest to największy park narodowy w Polsce. Obejmuje dolinę Biebrzy – od ujścia Niedźwiedzicy do tej właśnie rzeki do miejsca, gdzie Biebrza wpływa do Narwi. Znajdziemy tutaj wiele rzadkich roślin i zwierząt. Oprócz wspomnianych łosi, są to przede wszystkim ptaki: żurawie, rybitwy, puchacze, orliki czy bataliony. Batalion, zwany też bojownikiem, trafił do parkowego herbu.

Biebrzański Park Narodowy założono we wrześniu 1993 roku, ostatnio obchodził on więc 25-lecie istnienia. Z tej okazji w podlaskim Goniądzu spotkali się pracownicy parku i jego rada naukowa oraz goście z kraju i zagranicy. Wręczono odznaczenia za wieloletnią służbę na rzecz ochrony środowiska i przedstawiono plany na przyszłość.

– Renaturyzacja pierwotnych stosunków wodnych w rejonach, gdzie w dziewiętnastym wieku utworzono sztuczne kanały, to jedno z naszych zadań – powiedział Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. – Jest to potrzebne dla utrzymania siedlisk ptaków, które są ozdobą okolicy.

Innym celem jest utworzenie muzeum poświęconego dolinie Biebrzy. Bo ochrona przyrody to jedno, podkreśla dyrektor, ale ważne jest także opowiadanie o przyrodzie ludziom.

pin

Parkowe urodziny Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.