Papieski pałac Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Papieski pałac

Letnia rezydencja papieży coraz szerzej otwiera się na turystów. Tymczasem sam papież Franciszek prawie do niej nie zagląda.

W miejscowości Castel Gandolfo, trzydzieści kilometrów od centrum Rzymu, znajduje się pałac należący do Watykanu. Nad malowniczym jeziorem Albano wzniesiono go w XVII wieku – na życzenie Urbana VIII. Obok pałacowych budynków jest tam również kościół, a także wspaniałe ogrody.

Gorące dni spędzał w rezydencji Jan Paweł II, podobnie czynił Benedykt XVI. Natomiast Franciszek, znany z niechęci do luksusu, nigdy tam nie nocował, jego wizyty były zaś zawsze bardzo krótkie i niewiele miały wspólnego z letnim urlopem.

W roku 2014 papież otworzył ogrody dla zwiedzających. A w 2015 między Watykanem a Castel Gandolfo kursować zaczął specjalny pociąg. Wówczas otwarto też w pałacu papieskie muzeum i umożliwiono turystom wstęp do niektórych komnat.

Kilka dni temu pałac został otwarty jeszcze szerzej. Można zajrzeć do papieskich apartamentów, do prywatnej kaplicy i biblioteki, a nawet na własne oczy przekonać się, jak wygląda sala, w której odbywały się liczne spotkania papieży z kardynałami.

Papieski pałac Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.