Panorama secesyjna Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Panorama secesyjna


2My mamy Panoramę Racławicką, Amerykanie zaś – panoramę bitwy pod Atlantą, którą po przeprowadzce czeka gruntowna renowacja.

22 lipca 1864 roku pod miastem Atlanta w stanie Georgia doszło do jednej z ważniejszych bitew wojny secesyjnej. Starcie to, zakończone triumfem Unii nad Konfederacją, upamiętnia „Atlanta Cyclorama”, czyli namalowany 130 lat temu olbrzymi obraz cykloramiczny.

Pojawiające się zaraz skojarzenie z Panoramą Racławicką jest jak najbardziej na miejscu. Zresztą dzieła te są nawet podobnych rozmiarów: polski malunek ma 115 na 15 metrów, amerykański – 110 na 13 metrów. Obie też, bez użycia nowoczesnych technologii, pozwalają na podróż w czasie i przestrzeni, w samo centrum rozgrywającej się właśnie bitwy.

#cyclorama cool study for the actual painting in the round #Atlanta

A post shared by Christine Lee (@leelandexpress) on

To znaczy, „Atlanta Cyclorama” w tej akurat chwili nie pozwala. Przeniesiono ją właśnie w nowe miejsce – do Atlanta History Center, gdzie zostanie gruntownie odnowiona, by kolejne pokolenia mogły przyglądać się brutalnym realiom wojny secesyjnej. Kto nabrał ochoty, by amerykańską panoramę obejrzeć, musi więc trochę poczekać. Ponownie zostanie udostępniona zwiedzającym dopiero w przyszłym roku.

Panorama secesyjna Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.