Pałac Woltera

Podróżnicy zainteresowani filozofią i historią powinni zajrzeć do francuskiej miejscowości, położnej tuż obok genewskiego lotniska.

François-Marie Arouet, znany jako Voltaire (albo bardziej po polsku: Wolter) to najsłynniejszy pisarz i filozof francuskiego oświecenia. Urodził się w 1694 roku, zmarł w 1778, a ostatnie dwie dekady życia spędził w Château de Ferney-Voltaire. Posiadłość przy granicy ze Szwajcarią wybrał nieprzypadkowo, bowiem po wypadnięciu z łask królewskiego dworu chciał trzymać się z dala od Paryża.

W otoczonym ogrodami pałacu Francuz napisał szereg sztuk teatralnych, a także 'Traktat o tolerancji’ i 'Słownik filozoficzny’. Ale do pisania się nie ograniczał. Dał się też poznać jako utalentowany biznesmen: wprowadził w okolicy nowe uprawy, otworzył manufaktury zegarków i pończoch jedwabnych. Przyjmował również rzesze gości – artystów, uczonych i arystokratów. Odwiedzały go tak znane postacie jak Adam Smith czy Giacomo Casanova.

Teraz każdy może odwiedzić pałac filozofa w miejscowości Ferney-Voltaire. Zakończyła się trwająca trzy lata renowacja posiadłości, połączona z urządzaniem jej w taki sposób, jak prezentowała się za czasów Woltera. Jeśli więc macie ochotę na podróż w czasie do epoki oświecenia, to wiecie już, gdzie się udać.

Pałac Woltera Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.