Pałac sułtanów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Pałac sułtanów

Topkapı Sarayı został częściowo zamknięty dla zwiedzających Stambuł turystów. Wszystko przez popękane ściany.

Budowę osmańskiego pałacu, ulokowanego w centrum tureckiej metropolii, rozpoczęto zaraz po zdobyciu Konstantynopola w roku 1453. Seraj, który przez cztery stulecia był siedzibą sułtanów, jest naprawdę wielki. Ma aż cztery dziedzińce.

Za Bramą Imperialną znajduje się przecięty trzystu metrową aleją Dziedziniec Janczarów, który dostępny był dla wszystkich poddanych. Dalej – dziedziniec drugi, z wozownią i stajnią, z kuchniami i pomieszczeniami służby. Na dziedziniec trzeci, czyli prywatny podwórzec władcy, wejść mogło już niewiele osób. A tym bardziej na czwarty, przy którym znajdował się legendarny harem.

Teraz znowu ograniczono dostęp do seraju, ponieważ rozpoczęły się prace renowacyjne. Powodem są pęknięcia ścian widoczne między innymi w piwnicach i w skarbcu. Wzięły się stąd, że podczas wielkich remontów przeprowadzanych tu w połowie XX wieku użyto zbyt wiele ciężkiego betonu.

Z naprawami trzeba się spieszyć. Gdyby teraz zatrzęsła się ziemia, co w Turcji przecież się zdarza, Topkapı Sarayı mógłby tego nie wytrzymać. Ale w ciągu roku pałac ma zostać zabezpieczony i znów będzie można cieszyć się nim w całej jego okazałości.

Pałac sułtanów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.