Owady na talerzu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Owady na talerzu

Posiłki, w skład których wchodzą insekty, kojarzą się z krajami Dalekiego Wschodu, takimi jak Tajlandia czy Wietnam. Tymczasem miłośnicy jedzenia owadów (są tu tacy?) mogą teraz cieszyć się egzotycznymi daniami także w Europie.

Zgodnie z przepisami unijnymi, które weszły w życie z początkiem roku, owady mogą być sprzedawane w europejskich sklepach jako żywność. Tak, także w polskich sklepach! Warunkiem jest uzyskanie stosownego zezwolenia.

Dodać tu jednak trzeba, że niektóre państwa Europy Zachodniej, na czele z Wielką Brytanią i Francją, już od jakiegoś czasu zezwalały na wykorzystywanie insektów w gastronomii. W Londynie lub Paryżu nie od dziś skosztować można szarańczy, mącznika czy świerszcza. Owady dodawane są nawet do… słodyczy!


Eksperci przewidują, że w ciągu dekady wartość europejskiego rynku jadalnych insektów przekroczy miliard złotych. Zresztą dąży do tego zarówno Komisja Europejska jak i Organizacja Narodów Zjednoczonych. Owady mają być bowiem zdrowe i pożywne, a ich konsumowanie ma dobry wpływ na środowisko.

To jak? Co jecie jutro na obiad? Schabowe czy świerszcze?

Owady na talerzu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.