Otwarcie Luwru Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Otwarcie Luwru

Ogłoszono wreszcie, opóźniony o pięć lat, termin otwarcia Luwru. Informacja ta może wywołać zdziwienie, zaznaczmy więc zaraz, że chodzi o Luwr… w Abu Zabi!

Muzealny kompleks w bajecznie bogatej stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich otwarty miał zostać w roku 2012. Szereg komplikacji, których nie ma tu sensu opisywać szczegółowo, sprawiał jednak, że roboty budowlane co i rusz zamierały. Pojawiły się nawet wątpliwości, czy do otwarcia w ogóle dojdzie.

Ale wszystko wskazuje na to, że się udało. Ogłoszono właśnie oficjalny termin otwarcia arabskiego Luwru: 11 listopada 2017. W kompleksie nowoczesnych budynków, oddzielonych od siebie basenami i przykrytych ogromną kopułą, oglądać będzie można dzieła sztuki z całego świata. W tym oczywiście te wypożyczane z oryginalnego Luwru, z którym Abu Zabi podpisało umowę o wieloletniej współpracy. Francuska placówka otrzyma dzięki temu setki milionów euro.

Duży nacisk położony ma zostać również na prezentowanie sztuki bliskowschodniej. Nie tylko arabskiej, ale także na przykład żydowskiej. Misję Luwru z Abu Zabi stanowić ma poszukiwanie połączeń między Wschodem a Zachodem, dialog pomiędzy kulturami i cywilizacjami.

Otwarcie Luwru Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.