j

Ósma wyspa

Niepozorna wysepka, na której żyje nieco ponad siedemset osób, stała się ósmą Wyspą Kanaryjską.

Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, El Hierro, Fuerteventura, La Gomera – tak wyglądała jeszcze niedawno oficjalna lista Wyspa Kanaryjskich. Pomimo że w archipelagu znajduje się jeszcze sześć skrawków lądu, a wśród nich La Graciosa.

La Graciosa to wysepka uznawana dotychczas za część Lanzarote, od której oddziela ją tylko niewielka cieśnina. Mieszkańcy dwóch znajdujących się na niej wiosek, La Caleta del Sebo i Casas de Pedro Barba, od lat starali się o zmianę statusu. Zebrali tysiące podpisów, postarali się o poparcie polityków i w końcu się udało – La Graciosa została oficjalnie ósmą Wyspą Kanaryjską.

Mieszkańcy świętują, choć pojawiają się głosy, że może przynieść to negatywne efekty. Już teraz wysepka, którą obejść można w jeden dzień, przyciąga ponad dwadzieścia tysięcy turystów rocznie. Jak magnes działają na nich plaże – takie jak Playa de las Conchas, Playa de la Cocina czy Playa de El Salado – uznawane za najpiękniejsze na archipelagu. Nowy status La Graciosy może przyciągnąć jeszcze więcej gości, a na przykładzie choćby greckich wysp wiemy, do czego to czasem prowadzi.

Ósma wyspa Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.