Opiekun Kamienia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Opiekun Kamienia

Jesteś uśmiechnięty, rozmowny i masz silne ręce? Chciałbyś pracować na zamku? Jeżeli tak, to informujemy, że w Irlandii szukają kandydatów do objęcia bardzo nietypowego stanowiska.

Zamek Blarney w hrabstwie Cork to bardzo popularna atrakcja turystyczna. Głównie ze sprawą Kamienia z Blarney, zwanego również Kamieniem Elokwencji. Legenda mówi, że ów wapienny blok ma właściwości magiczne: ten, kto go pocałuje, zyska niezwykłą charyzmę i zdolności przekonywania.

Skąd się wziął? Niektórzy opowiadają, że stanowi on część magicznego kamienia, na którym koronowano dawnych władców Szkocji. Inni, że zaklęcie rzuciła na niego wiedźma uratowana przez jednego z irlandzkich królów. Pojawiają się także wątki biblijne, łączące kamień z Mojżeszem, Jakubem czy Jeremiaszem. To ten ostatni miał go tu przywieźć.

Tak czy inaczej, od wieków nie brakuje ludzi przybywających do Blarney, by ucałować Kamień Elokwencji. Zrobił to nawet sam Winston Churchill! Ale całowanie nie jest proste, gdyż wbudowano go poniżej linii zamkowych fortyfikacji. Trzeba więc położyć się na plecach i wychylić mocno w tył, chwytając się przy tym żelaznych poręczy. Jednocześnie ktoś musi przytrzymywać nas dla bezpieczeństwa.

Tym kimś jest Opiekun Kamienia. Przez wiele lat rolę tę pełnił Denis Cronin, który jednak odchodzi wkrótce na emeryturę, więc poszukiwany jest jego następca. Każdy może aplikować, tylko wiecie, nie jest to łatwa praca. W słońcu czy w deszczu i z uśmiechem na ustach pomagać trzeba ludziom pragnącym zdobyć magiczną moc, a rocznie przybywa ich tu prawie pół miliona!

Opiekun Kamienia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.