Opera nie będzie billbordem! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Opera nie będzie billbordem!

Opera w Sydney skomercjalizowana? Jedno z największych dzieł architektury XX wieku stało się na chwilę… billbordem do wyświetlania reklam. W zeszłym tygodniu na żaglach opery wyświetlono reklamę wyścigów konnych. Ta decyzja wywołała falę oburzenia wśród Australijczyków. We wtorek, 9 października, protestujący zebrali się na Circular Quay, aby zbojkotować reklamę Racing NSW. Dziesięciominutowy spot na żaglach Opery w Sydney zawierał promocyjne grafiki na Everest Cup – jednego z największych wyścigów konnych w Sydney.

Zarząd Sydney Opera House początkowo odrzucił reklamę „nieodpowiedniej” komercji, ale władze uchyliły decyzję. Premier Scott Morrison bronił akcji w trakcie konferencji prasowej: ” [Wyścigi] To jedno z największych wydarzeń w roku. Dlaczego nie umieścić go na największym billboardzie w Sydney?”

Przeciwko wyświetlaniu spotu zaczęli protestować politycy, skandując, że to rażąca komercjalizacja, która bezcześci dziedzictwo miasta. Niezależny deputowany NSW Alex Greenwich ogłosił plany wprowadzenia poprawki, która powstrzyma rządy stanowe przed możliwością publikacji reklam na gmachu opery.

Opera nie będzie billbordem! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com