Ołówkowe wieże Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Ołówkowe wieże

Przy budowaniu drapaczy chmur bić można nie tylko rekordy wysokości. Niektórzy wolą chwalić się tym, jak… wąska jest ich wieża.

W Melbourne wyrośnie wkrótce nowy drapacz chmur – luksusowy apartamentowiec Collins House o wysokości 195 metrów. Collins House zainteresowanie wzbudza za sprawą tego, że będzie to ‘najchudszy’ budynek w Australii. Stosunek wysokości wieży do jej szerokości wyniesie 16,25 do 1. Mimo to, na 57 piętrach zmieszczą się 263 apartamenty, a oprócz tego sale, siłownie.

Podobnych budynków zwanych „pencil towers”, czyli „wieżami ołówkowymi”, powstaje na świecie coraz więcej. Absolutny rekordzista w tej kategorii rośnie właśnie w Nowym Jorku. 111 West 57th Street, bo tak (przynajmniej póki co) się nazywa, będzie miał aż 438 metrów wysokości i zaledwie 18 metrów szerokości. 23 do 1! Ta 82-piętrowa „wieża ołówkowa” także będzie apartamentowcem.

Jednak Collins House i 111 West 57th Street ukończone zostaną najwcześniej w przyszłym roku. Tymczasem już od kilku lat w Hongkongu podziwiać można Highcliff Tower. 252 metry wysokości (72 piętra), niecałe 13 szerokości. Czyli 20 do 1. Też całkiem nieźle.

Ołówkowe wieże Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.