Oktoberfest trwa Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Oktoberfest trwa

W Monachium zaczął się wielki festiwal. W ciągu dwóch tygodni wypite zostaną tam miliony litrów piwa. Oczywiście z litrowych kuflów, a nie jakichś małych szklaneczek!

Pierwsze dożynki chmielne odbyły się tu w 1810 roku. Początkowo organizowano je – jak wskazuje nazwa imprezy – w październiku, ale by korzystać z bardziej sprzyjającej aury, w 1872 przeniesiono ich otwarcie na wrzesień.

Burmistrz Monachium, Dieter Reiter, zgodnie z tradycją osobiście otworzył pierwszą beczkę. Potem wypełnił pierwszy kufel i podał go Horstowi Seehoferowi, premierowi Bawarii. Zabawa się zaczęła!

Ostatnio w każdym Oktoberfeście uczestniczyło pięć, sześć milionów ludzi. W tym roku wrześniowa pogoda nie rozpieszcza Bawarii, dochodzi do tego jeszcze kwestia bezpieczeństwa imprez masowych w kraju zagrożonym atakami terrorystycznymi oraz rosnąca cena festynowego piwa (już jedenaście euro za kufel!). Ale mimo to organizatorzy spodziewają się, że liczba uczestników chmielnych dożynek wcale nie będzie mniejsza niż zwykle.

Oktoberfest trwa Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.