Ogród pogrzebowy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Ogród pogrzebowy

Przełomowego odkrycia dokonali hiszpańscy archeolodzy pracujący na południu Egiptu.

Miasto Luksor, znajdujące na prawym brzegu Nilu w miejscu starożytnych Teb, to jedna z ikon północnoafrykańskiego państwa. To olbrzymie muzeum na świeżym (i gorącym) powietrzu, pełne pamiątek sprzed tysięcy lat – świątyń, krypt, posągów, płaskorzeźb, artefaktów…

Prace archeologiczne prowadzone są w Luksorze od ponad dwustu lat, a jednak wciąż można odnaleźć tam coś nowego. Oto właśnie kilka dni temu hiszpańscy archeolodzy odkopali ogród pogrzebowy w pobliżu grobowca wzniesionego w czasach Średniego Państwa, czyli cztery tysiące lat temu.

Ogród ma tylko dwa na trzy metry, ale wystarczyło to, by posadzić obok siebie różne rodzaje warzyw, owoców i kwiatów. Każda roślina, jak informują hiszpańscy naukowcy, miał symboliczne znaczenie i rolę do odegrania w rytuałach pogrzebowych.

O istnieniu podobnych ogrodów świadczyły zbadane już dawno płaskorzeźby i malunki, ale nigdy wcześniej na żaden nie natrafiono. Pomimo skromnych rozmiarów ogrodu, mamy zatem do czynienia z odkryciem o wielkim znaczeniu.

Ogród pogrzebowy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.