Ognisty festiwal Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Ognisty festiwal

Kilka dni temu zakończyło się w Walencji coroczne święto o wyjątkowo gorącej atmosferze – Fiesta de Las Fallas. Kluczowym elementem tego marcowego festiwalu są rzeźby z drewna, wosku i papieru, wykonywane przez zawodowych artystów. Dodatkowo, mniejsze figurki konstruują dzieci. Wszystkie muszą spłonąć (figury, nie dzieci!).

Skąd wzięło się Święto Ognia? Wskazuje się zwykle na dwa źródła. Pierwsze z nich to urządzane w czasach rzymskiego imperium saturnalia, czyli pogańskie żegnanie zimy. Drugie – zainicjowany u schyłku średniowiecza zwyczaj cieśli i stolarzy, palących konstrukcje tworzone z drewnianych odpadów, by uczcić swojego patrona, świętego Józefa.

Rzeźby, zebrane na kolorowych monumentach, od początku marca umieszcza się na ulicach i placach Walencji. Wiele z nich to karykatury znanych ludzi albo symbole bieżących wydarzeń, ważnych dla opinii publicznej. W połowie marca zaczynają się przemarsze lokalnych orkiestr, pokazy jazdy konnej, a potem są tańce do białego rana. Festiwal trwa do 19 marca, kiedy to nocą kolorowe figury zostają spalone.

Ognisty festiwal Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.