
Ognisty festiwal
Kilka dni temu zakończyło się w Walencji coroczne święto o wyjątkowo gorącej atmosferze – Fiesta de Las Fallas. Kluczowym elementem tego marcowego festiwalu są rzeźby z drewna, wosku i papieru, wykonywane przez zawodowych artystów. Dodatkowo, mniejsze figurki konstruują dzieci. Wszystkie muszą spłonąć (figury, nie dzieci!).
Skąd wzięło się Święto Ognia? Wskazuje się zwykle na dwa źródła. Pierwsze z nich to urządzane w czasach rzymskiego imperium saturnalia, czyli pogańskie żegnanie zimy. Drugie – zainicjowany u schyłku średniowiecza zwyczaj cieśli i stolarzy, palących konstrukcje tworzone z drewnianych odpadów, by uczcić swojego patrona, świętego Józefa.
Rzeźby, zebrane na kolorowych monumentach, od początku marca umieszcza się na ulicach i placach Walencji. Wiele z nich to karykatury znanych ludzi albo symbole bieżących wydarzeń, ważnych dla opinii publicznej. W połowie marca zaczynają się przemarsze lokalnych orkiestr, pokazy jazdy konnej, a potem są tańce do białego rana. Festiwal trwa do 19 marca, kiedy to nocą kolorowe figury zostają spalone.