
Ogniska Świętego Jana
Chociaż najkrótsza, to najbardziej wyczekiwana noc w ciągu całego roku. W noc przesilenia letniego tradycyjne rytuały łącząc się z żywiołową zabawą zapowiadają nadejście cudownego hiszpańskiego lata.
Dobrze nam znana Noc Świętojańska to w Hiszpanii Noc Świętego Jana, czyli Noche de San Juan. Starodawna pogańska tradycja ma się tu świetnie, bo to jedno z najważniejszych świąt w hiszpańskim kalendarzu.
Magiczna noc z 23 na 24 czerwca to przykład tego jak mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego będą spędzać czas przez najbliższe letnie miesiące: na wspólnych spotkaniach, przesiadywaniu na plaży, posiłkach z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami.
Pokrzywdzeni ci, którzy nie mają dostępu do plaż, bo to te co roku błyszczą światłem setek rozproszonych na całej ich długości ognisk. Tej magicznej scenerii towarzyszy muzyka, fajerwerki, gwar rozmów i śmiech znajomych rozprawiających przy piknikowych koszach pełnych kiełbasek chorizo, ziemniaczanej tortilli i tinto de verano nalewanego do plastikowych kubków. Chiringuitos, czyli plażowe restauracje są zazwyczaj wypełnione po brzegi już od godzin popołudniowych, dlatego prowiant przyniesiony z domu to najlepsza opcja.
Letnie przesilenie
Tradycyjnie ogniska rozpalane są o północy jako znak nadejścia lata, w kulturze popularnej światło bijące od ognia to znak energii słonecznej na ziemi. Północ to też moment, w którym pali się karteczki z marzeniami i życzeniami, to okazja do oczyszczenia się tak w ogniu jak i wodzie. Wielu twierdzi, że to najlepszy moment na pierwszą kąpiel w morzu. Jeszcze inna tradycja mówi, że należy przeskoczyć siedem fal, aby nadchodzący rok był pełen szczęścia i urodzaju, dlatego widok setek kąpiących się plażowiczów nikogo nie dziwi.
Hogueras de San Juan w Alicante
Noche de San Juan obchodzona jest na całym hiszpańskim wybrzeżu, ale to w Alicante uważane jest za najważniejsze święto w roku, święto ku czci ognia. Fiesta trwa przez cały tydzień, podczas którego organizowane są kolorowe parady z udziałem wybranej przedtem królowej (zwanej Płomienną Pięknością – Bellea del Foc), degustacje typowych dań i codzienne pokazy sztucznych ogni. Największą jednak atrakcją są hogueras, niesamowite kilkumetrowe papierowo-kartonowe kukły, przybierające formy znanych postaci, aktorów, polityków a czasem zupełnie surrealistycznych stworów. Kres tych kolorowych figur przychodzi dokładnie o północy kiedy to zielony fajerwerk w kształcie palmy ogłasza, że nadszedł czas na puszczenie tych piękności z dymem.