Odporna na wstrząsy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Odporna na wstrząsy

Wiecie, dlaczego Krzywa Wieża w Pizie nie runęła podczas trzęsień ziemi, jakie nawiedzały Toskanię? Ponieważ jest krzywa!

Średniowieczna dzwonnica, która co roku przyciąga dziesięć milionów turystów, zaczęła przechylać się już na początku budowy, czyli pod koniec dwunastego stulecia. Wszystkie próby postawienia jej do pionu spełzały na niczym albo nawet pogarszały sprawę.

Naukowcy od dawna zastanawiali się, jakim cudem ikona Pizy nie stała się ruiną podczas żadnego z czterech silnych trzęsień ziemi, z którymi miała do czynienia. W końcu postawili tezę: wieżę uratowała jej pochyłość! No, pochyłość plus gliniasta gleba, z której ta biała dzwonnica wyrasta. Tezę tę udało im się udowodnić.

– Krzywą Wieżę ocaliła dynamiczna interakcja między terenem a konstrukcją – tłumaczy profesor Camillo Nuti, szef zespołu badającego to zagadnienie. – Kiedy ziemia się rusza, budynek odpowiada ruchem osiowym. To tak, jakby pod nim znajdował się izolator sejsmiczny. Dzięki temu budowla nie wchodzi w rezonans z ruchem terenu.

Odporna na wstrząsy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.