Odcienie ludzkości Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Odcienie ludzkości

Kolory, odcienie, coś co nas odróżnia, segreguje, łączy i dzieli. Na co dzień mało się nad tym zastanawiamy. Co z tego, że jestem biała? A gdybym była czarna? Znajomy ma ciemniejszą skórę, choć jest Polakiem. Wszyscy myślą, że Włochem, albo Arabem. Czasem go to drażni, zazwyczaj jednak śmieje się z takich spekulacji. A gdyby szczerzej porozmawiać o kolorach naszej skóry? Brazylijska fotografka Angélica Dass pokonuje bariery i obala tematy tabu w swoim najnowszym projekcie Humanae.

Portrety ludzi. Wszystkich ras. Wszystkich odcieni i kolorów skóry. Angélica Dass odwiedziła dziewiętnaście miast na całym świecie i stworzyła wyjątkową mozaikę dwustu zdjęć. Każde podpisane jest odcieniem koloru według skali Pantone (system identyfikacji barw, nadający odcieniom unikalne numery). Tło za modelami jest dostosowane do koloru skóry.

Projekt pod nazwą Humanae spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Przecież sprawa dotyczy wszystkich. I każdego z nas można oznaczyć kolorem z Pantone.

Galeria kolorowych, ludzki mozaik rozprzestrzenia się w różnych miejscach na świecie. Wszędzie prowokuje rozmowy o tym, czy segregacja rasowa, tak bardzo obecna i problematyczna w naszym ekstra-tolerancyjnym świecie, może kiedykolwiek zmienić swoje oblicze.

Jak mówi sama autorka:

Minęło 128 lat od chwili, kiedy w ostatnim kraju na świecie zniesiono niewolnictwo. Minęły 53 lata od chwili, kiedy Martin Luther King wygłosił słynną mowę „Miałem sen”. Jednak wciąż żyjemy w świecie, gdzie kolor to nie pierwsze wrażenie, ale długotrwałe, takie które pozostaje. (cyt. za: www.ted.com)

Odcienie ludzkości Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com