Oczy Buddy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Oczy Buddy

Nepal odradza się po zeszłorocznym trzęsieniu ziemi. Za symbol odrodzenia uznać można to, że dawny blask odzyskała właśnie najsłynniejsza stupa Katmandu.

Stupa to, najprościej rzecz ujmując, relikwiarz symbolizujący buddyjskie oświecenie. A chodzi nam tu konkretnie o złoconą stupę świątyni Bodnath, wzniesioną ponad dwa tysiące lat temu i słynącą z wszystkowidzących oczu Buddy, które na niej wymalowano. Odwiedzają ją buddyjscy pielgrzymi z całego świata.

#boudhanath #Kathmandu #nepal

A post shared by @ olga8cherepanova on

Trzęsienie ziemi, które w kwietniu ubiegłego roku nawiedziło Nepal [zobacz ofertę], obróciło w gruzy wiele zabytkowych świątyń. Stupa Bodnath nie rozsypała się, ale jej konstrukcja została naruszona, pojawiły się groźne pęknięcia. Na szczęście z pomocą buddystów z kraju i zagranicy udało się zebrać dwa miliony dolarów potrzebne na gruntowny remont (w tym ? na trzydzieści kilo złota).

Warto podkreślić, że wszystkie prace wykonywano metodami znanymi od wieków ? bez nowoczesnych technologii i maszyn. Pozłacana stupa wygląda więc dokładnie tak, jak przed katastrofą. A wymalowane na niej wszystkowidzące oczy Buddy znów obserwują kraj leżący w Himalajach.

Oczy Buddy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.