Ochrona Kotoru Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Ochrona Kotoru

Czy zabytkowa perła Czarnogóry zachowa niepowtarzalny charakter?

Kotor to miasto położone nad zatoką otoczoną górami – wyglądającą niczym skandynawski fiord, przeniesiony na ciepłe Bałkany. Dwa tysiące lat temu Grecy założyli w tej malowniczej okolicy port Acurion, który za czasów rzymskich zmienił nazwę na Acruvium, a w dobie bizantyńskiej na Dekaderon.

Dzisiejszą nazwę nadali portowi Serbowie, którzy zadomowili się tu pod koniec średniowiecza. Miasto znajdowało się też w rękach Bułgarów, Albańczyków, Bośniaków, Wenecjan. To ci ostatni mieli największy wpływ na architekturę Kotoru, którą podziwiać można do dzisiaj.

Kotor to jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w tej części Europy. Potężne mury, kręte uliczki, piękne place, imponujące kościoły – a wokół woda i góry. Nic dziwnego, że w 1979 roku UNESCO zdecydowało się wpisać Kotor na swoją listę światowego dziedzictwa. Teraz jednak organizacja na grozi wykreśleniem miasta z elitarnego grona.

Wszystko przez rozwój turystyki. Z roku na rok przybywa tu coraz więcej ludzi, a żeby jakoś ich przyjąć, budowane są nowe drogi, centra turystyczne, hotele… Betonowe budynki szpecą zabytkową okolicę, wybrzeże ulega nieodwracalnej transformacji, a apele UNESCO nie odnoszą skutku. Czy zatem Kotor zostanie wkrótce skreślony z listy?

Coś takiego, przypomnijmy, zdarzyło się dotąd dwa razy. Dziesięć lat temu skreślono Sanktuarium Oryksa Arabskiego w Omanie ze względu na nieskuteczną walkę z kłusownictwem. Natomiast w 2009 roku o losie Drezdeńskiej Doliny Łaby zdecydował most wybudowany tam wbrew woli UNESCO.

Ochrona Kotoru Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.