Obywatele świata Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Obywatele świata

Nie tak często się zdarza, abym napotkany w sieci materiał filmowy obejrzała do końca. Ten jednak zwrócił uwagę. Pamiętam, jak kiedyś profesor Rott, nasz islandzki przewodnik, opowiadał mi o testach DNA, które wykonał, aby poznać swój rodowód. Jak się okazało – jest prawdziwym obywatelem Europy. Pomysł, by wyruszyć w świat śladem swoich genów może się okazać… szalony. I bardzo ciekawy!

Dlaczego? Bo mapa miejsc na świecie, z którymi mamy coś wspólnego, może być bardzo długa. Nasza tożsamość i poczucie przynależności kulturowej są ważne. Ale czy mamy pewność, że nasi przodkowie nie żyli w zupełnie innym miejscu i innej społeczności?

Międzynarodowa agencja momondo przeprowadziła ankietę pośród 7 292 osób z 18 krajów. Według niej ponad połowa ankietowanych wierzy, że podróże zmniejszają problem nietolerancji na świecie. Całkiem słuszne założenie – widać, jak bardzo podróże otwierają głowy, zmieniają postrzeganie, uczą pokory…

https://www.instagram.com/p/BF_TEjJr5J_/?tagged=letsopenourworld

Dla kilku osób przeprowadzono eksperyment. Badanie DNA, które pokazuje korzenie. To, co wyszło dla badanych, jest szokujące. Widowiskowe nagranie pełne emocji pokazuje, jak ludzkie myślenie o narodowości może się zmienić dosłownie w kilka chwil.

Wnioski płyną różne. Poznajmy siebie. Poznajmy świat, bo może się okazać, że to, co nazywamy ojczyzną może mieć wiele kawałków w wielu miejscach.

Obywatele świata Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com