O człowieku, który sam buduje katedrę Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

O człowieku, który sam buduje katedrę

Mejorada del Campo to hiszpańska miejscowość, w której znajdziecie coś wyjątkowego. Odwiedzając Madryt zobaczycie dziesiątki zabytków – każdy zrobi na was wrażenie. Wystarczy jednak pojechać nieco dalej, by zawitać do Mejorada del Campo, gdzie pewien mężczyzna od ponad pięćdziesięciu lat buduje swoją własną katedrę. Zupełnie sam , bez sponsorów, a nawet wsparcia władz kościelnych.

Justo Gallego Martínez ma obecnie dziewięćdziesiąt lat, ale wciąż, każdego dnia budzi się na budowie i pracuje. Budzi się, bo katedra, którą samodzielnie stawia od podstaw, jest równocześnie jego domem. Za młodu, aby zacząć niesamowitą budowlę, sprzedał wszystko, co posiada. Właśnie w ten sposób postanowił zawierzyć swoje życie Bogu.

Budowla nie jest żartem. Dowodem na to jest chociażby 40-metrowa kopuła, a także klasztor i imponujący dziedziniec.

Justo nie jest ani architektem, ani inżynierem. W wolnym czasie śledzi rysunki średniowiecznych budowli sakralnych i na nich wzoruje swoje rozwiązania. Pracuje każdego dnia od 3:30 rano aż do późnej nocy.

Co na to władze miasta? Przymykają oko. Budowla nie ma żadnych pozwoleń i nie spełnia norm bezpieczeństwa. Patrząc na swoje dzieło życia Justo Gallego Martínez wie, że nie uda mu się dokończyć katedry.

Pytanie, co się z nią stanie po jego śmierci? Czy miasto zdecyduje się przejąć budowlę i ją dokończyć?

O człowieku, który sam buduje katedrę Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com