Nurkujący Badżawowie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Nurkujący Badżawowie

Dwanaście minut pod wodą i zejście na głębokość sześćdziesięciu metrów – bez butli ani innego sprzętu nurkowego. Niemożliwe? Nie dla morskich nomadów z Dalekiego Wschodu, dysponujących nadludzkimi zdolnościami i… wyjątkowymi śledzionami.

Badżawowie są grupą etniczną, rozsianą po nadmorskich okolicach Malezji, Indonezji i Filipin. Wielu z nich wciąż żyje na łodziach i każdego dnia spędza kilka godzin pod wodą. Łapią ryby i ośmiornice, szukają pereł. Wyczyniają przy tym rzeczy, które zdają się przekraczać granicę ludzkich możliwości.

Amerykańska badaczka Melissa Ilardo spędziła kilka miesięcy w Azji, aby uważnie przyjrzeć się temu zjawisku. Między innymi pobierała próbki genetyczne od Badżawów, a te wykazały, że morscy nomadzi mają śledziony o połowę większe niż inni mieszkańcy regionu! Spyta ktoś: co to ma do rzeczy? Otóż podczas wstrzymywania oddechu śledziona odgrywa istotną rolę w dostarczaniu tlenu do krwi. Nie liczcie więc, że ze swoimi malutkimi śledzionami jesteście w stanie zbliżyć się do osiągnięć Badżawów.

Nurkujący Badżawowie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.