Nowy park Moskwy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Nowy park Moskwy

W miejscu, w którym stał największy hotel świata, znajdziemy teraz nowoczesną oazę zieleni.

„Rossiję” wybudowano w centrum stolicy, nieopodal Placu Czerwonego i Kremla, na polecenie Nikity Chruszczowa. By zrobić miejsce, wyburzono szereg zabytkowych budynków nad rzeką Moskwą. Hotel oddany do użytku w roku 1967 dysponował astronomiczną liczbą pokoi – było ich grubo ponad trzy tysiące! Do tego restauracje, kawiarnie, kluby, poczta, kino, sala koncertowa… Długo by wymieniać.

Jedenaście lat temu rozpoczęto rozbiórkę gargantuicznego gmachu. Rozważano postawienie tu nowego, mniejszego nieco hotelu, ostatecznie zdecydowanie jednak, że „Rossiję” zastąpi park. Park, który właśnie otwarto.

Zarjadje, bo tak się nazywa, to pierwszy duży park, jaki powstał w Moskwie w ciągu ostatnich pięciu dekad. Zaprojektowała go nowojorska firma Diller Scofidio & Renfro, a budowa kosztowała aż osiemset milionów złotych.

Ale park to nie byle jaki. Podzielony jest na strefy reprezentujące różne zakątki Rosji – od stepów po tundrę. Jest tu także lodowa jaskinia, w której cały rok panować ma mróz, oraz amfiteatr, hala koncertowa, trójwymiarowe kino i deptak zawieszony ponad parkiem i rzeką. Co warte wspomnienia, park otwarty jest przez całą dobę.

Nowy park Moskwy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.