Nowy dom dla rafy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Nowy dom dla rafy

Jason deCaires Taylor znany jest z tworzenia niezwykłych rzeźb, które wystawiane są w równie niezwykłych, podwodnych galeriach. To właśnie ten brytyjski artysta w 2006 roku po raz pierwszy na świecie stworzył muzeum na dnie Morza Karaibskiego.

Taki sposób eksponowania sztuki spotkał się z wielkim uznaniem i od tego czasu Jason bezustannie tworzy nowe projekty. Właśnie powstała kolejna inicjatywa. Na dnie małej wyspy Gili Meno (Bali) zamocowano 48 rzeźb, które z czasem mają się zamienić w rafę koralową!

Niezwykłe rzeźby to również atrakcja dla nurków i dodatkowa motywacja, by odwiedzić niewielką wysepkę, która liczy sobie obecnie 500 mieszkańców. Wszystkie figury zostały wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, tak, aby koralowce mogły tam „utworzyć” swój dom i w ciągu roku przekształcić się w rafę.

Podwodna wystawa nazwana „Gniazdem” jest również pomostem między światem ludzkim i morskim. Sam autor zaznacza, że w ostatnich dziesięcioleciach 40% światowych raf koralowych zostało utraconych. Oczywiście głównie z powodu szkodliwej działalności człowieka.

Nowy dom dla rafy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com