Nowe procedury linii lotniczych Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Nowe procedury linii lotniczych

Na niebie coraz gęściej – linie lotnicze wznawiają swoje działanie, ale na nowych zasadach. Jak wygląda latanie po pandemii? I kiedy podróże zaczną być „normalne”?

Port Lotniczy Lublin zlecił badanie („Barometr Lotniczy, czyli podróże w obliczu koronawirusa”), z którego wynika, że połowa Polaków obawia się latania po COVID-19. Obawa przed zakażeniem stanowi główny powód rezygnowania z podróży samolotami. Z kolei Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że linie lotnicze odnotują znaczący spadek przychodów – aż o 55%.

No dobrze. Kiedy jednak będziemy mogli zacząć latać normalnie? Najprawdopodobniej – nigdy. Jeszcze przed długie miesiące będziemy musieli poddawać się obostrzeniom. Obostrzenia takie, jak zasłanianie twarzy czy odstęp 2 m pomiędzy pasażerami mogą zniknąć dopiero wówczas, gdy znów będzie można organizować imprezy masowe. Mierzenie temperatury i środki dezynfekujące na pokładzie mają szansę stać się standardem. Jak wygląda sytuacja obecnie? Jak podkreśla Eamonn Brennan, dyrektor generalny Eurocontrol:

Ogłaszanie przez wiele krajów europejskich otwarcia wewnętrznych granic Schengen do połowy czerwca oraz zapowiadane dalsze otwarcie od początku lipca, sprawiły, że linie lotnicze poczuły się pewnie i zaczęły wznawiać połączenia. Teraz należy skupić się na wspieraniu powrotu do wzrostu dzięki skoordynowanym i konsekwentnym działaniom w całej Europie, które według naszej analizy mogłyby pozwolić nam wrócić do 80% oczekiwanego wcześnie ruchu do końca roku.

Czego spodziewać się na pokładzie samolotu?

LOT

Jak czytamy na stronie przewoźnika:

  • Wszystkich podróżujących prosimy o przybycie na lotnisko z odpowiednim zapasem czasowym ze względu na wydłużony czas odprawy w związku z wdrożonymi nowymi procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa
  • Każdy pasażer może zabrać ze sobą na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg (dotyczy wznowionych lotów krajowych), włączając w to np. zakupy, damską torebkę, plecak czy torbę na laptopa.
  • Podczas całej podróży wymagane jest noszenie maseczki – zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie samolotu.
  • Niezbędne jest zachowanie odpowiedniego dystansu w terminalu (m.in. w trakcie kontroli bezpieczeństwa lub paszportowej, w rękawie, przy odbiorze bagażu) i na zewnątrz.
  • Miej przy sobie potwierdzenie rezerwacji z widocznym numerem rezerwacji lub numerem biletu lub kartę pokładową

Air France i KLM

Pasażerowie muszą zachować między sobą dystans 1,5 metra, co oznacza:

Odpowiednie rozsadzenie pasażerów, aby wokół każdego pozostało możliwie najwięcej przestrzeni i pustych foteli. Jest to możliwe, jeśli tylko obłożenie lotu jest niskie, co aktualnie jest bardziej powszechne. Przy wejściu do samolotu Air France rozdaje maseczki pasażerom w przypadku, gdy na rejsie jest więcej osób – informują władze linii.

Zawieszone zostaje podawanie przekąsek i napojów w trakcie lotów krajowych i europejskich. Personel będzie musiał nosić maski ochronne i rękawice. Samolot po każdym locie zostanie dokładnie zdezynfekowany.

W niektórych krajach zostanie nałożony obowiązek sprawdzania stanu zdrowia pasażerów, a więc pomiar temperatury ciała przed wejściem do kabiny. Pasażerowie udający się do Holandii z krajów wysokiego ryzyka będą musieli wypełnić odpowiedni formularz i pozostawić dane kontaktowe.

Emirates

Niestety, większość połączeń przewoźnik uruchomi dopiero w okolicach 1 lipca. Wszyscy pracownicy będą musieli mieć na sobie jednorazowy fartuch ochronny, gogle, maseczki i rękawiczki.

 

 

Pomiędzy pasażerami obowiązuje odpowiedni dystans, a żywność i napoje zostaną podane w formie zamkniętych boxów. Najważniejsze zmiany będą jednak dotyczyły bagażu podręcznego:

Przedmioty dozwolone w kabinie są ograniczone do laptopa, torebki, teczki lub akcesoriów dziecięcych. Wszystkie pozostałe przedmioty powinny znaleźć się w bagażu rejestrowanym, do którego zostanie dodany limit bagażu podręcznego. Ponadto podróżni są zobowiązani do noszenia maseczek i rękawiczek podczas odprawy i lotu, aż do momentu zejścia z pokładu – czytamy w komunikacie.

Wizz Air

Z zaleceniami można zapoznać się na stronie przewoźnika:

  • noszenie maseczki jest obowiązkoweod teraz na wszystkich naszych lotach musisz mieć własną maseczkę i nosić ją prawidłowo przez cały czas podróży;
  • w miarę możliwości przestrzegaj ogólnych wytycznych dotyczących dystansowania społecznego(minimum 1,5 metra) na lotnisku, w drodze do samolotu oraz na pokładzie;
  • przestrzegaj zasad higieny osobistej;
  • zachowaj ostrożność i szacunek wobec innych pasażerów;
  • Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że jesteś zdrowy(-a) i zdolny(-a) do odbycia lotu. W przypadku nieoczekiwanego wystąpienia podczas lotu jakichkolwiek objawów choroby, należy niezwłocznie zwrócić się do jednego z członków załogi

 

Nowe procedury linii lotniczych Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!