Nowe muzeum w Paryżu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Nowe muzeum w Paryżu

W zabytkowym budynku giełdy zagoszczą bezcenne dzieła sztuki.

Bourse de commerce to klasycystyczny gmach, wzniesiony w połowie osiemnastego wieku. Sto lat później stał się siedzibą paryskiej giełdy i był nią do lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Potem eleganckie wnętrza wykorzystywano między innymi jako biura do wynajęcia.

Post udostępniony przez @peanutwarrior

Teraz architektoniczny klejnot przejdzie renowację, a potem trafi do niego kolekcja dzieł sztuki współczesnej, której posiadaczem jest Francois Pinault. Ten francuski miliarder to właściciel takich marek jak Gucci czy Yves Saint Laurent oraz dzieł sztuki o wartości… ponad pięciu miliardów (!) złotych. Od dawna marzyło mu się muzeum – a szczególnie od czasu, gdy swoje założył trzy lata temu jego wieloletni rywal, także miliarder i kolekcjoner dzieł sztuki, Bernard Arnault.


Na konferencji, podczas której ogłoszono plany stworzenia nowego muzeum, osobiście pojawiła się Anne Hidalgo, burmistrz Paryża. Wyraziła przekonanie, że nowy obiekt doskonale wpisze się w krajobraz miasta będącego centrum europejskiej kultury. Na otwarcie muzeum trzeba jednak poczekać jeszcze dwa lata.

Nowe muzeum w Paryżu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.