Nowa Islandia dla was! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Nowa Islandia dla was!

Islandia stała się jednym z naszych ulubionych kierunków! Przyciągają nas tam od kilku lat nie tylko przepiękne zorze polarne, ale równie mocno nieziemskie krajobrazy. Nieziemskie dosłownie – biorąc pod uwagę, że wyspa „udawała” inne światy w takich filmach jak Interstellar, Thor 2 czy Star Wars: Rogue One.

Rozległe pustkowia z odległym horyzontem, błękitne lodowce, potężne wodospady, gorące źródła, gejzery, pola siarkowe, rozlewiska lawy i ich przyczyna – wulkany w zasięgu wzroku podczas każdego kilometra naszej podróży. To wszystko składa się na niezwykłą krainę, która choć kształtowana prze procesy geologiczne, zmienia się każdego dnia na oczach obserwujących ja podróżników.

 

Jednak Islandia przyciąga nas równie mocno za sprawą możliwych do zaobserwowania tam zórz polarnych. Od kilku lat specjalizujemy się w polowaniu na to niezwykle zjawisko. Podczas każdej z naszych arktycznych podróży noclegi planujemy tak, aby znaleźć się w najlepszych miejscach do obserwacji świateł północy – z dale od jakichkolwiek źródeł światła i łun miejskich, w niezwykle klimatycznych miejscach pozbawionych turystów. Podczas wyprawy zapolujemy na zorzę nad jedną z rzek islandzkiego interioru, na wulkanicznym wzgórzu wznoszącym się nad dawnym rozlewiskiem lawy czy u podnóża lodowca, w towarzystwie stad reniferów.

Islandia Zorza Jesień

Podczas wrześniowych i marcowych wypraw na Islandię, w okolicach równonocy jesiennej i wiosennej, naszym zorzowym łowom sprzyjał będzie efekt Russella-McPherrona, ułatwiający powstawanie tego niezwykłego zjawiska. Pozwoli on dostrzec efektowne zorze nawet przy mniej sprzyjających warunkach tzw. pogody kosmicznej.

W podróży towarzyszyć nam będzie najbardziej doświadczony w Polsce łowca zorzy polarnej i znany z mediów popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Razem z nim wielokrotnie zejdziemy z utartych szlaków w poszukiwaniu przygody.

Dlaczego warto jechać na Islandię we wrześniu?

Druga połowa września to chyba najpiękniejszy czas na Islandii. Jesienią wyspa eksploduje kolorami niespotykanymi nawet podczas jesieni w Polsce. Klimat jest wtedy nadal całkiem przyjemny. Temperatury oscylują ok. 10-15 stopni, a sztormy trzymają się daleko od wyspy co sprzyja eksploracji.

Położenie wyspy sprawia, że o tej porze roku noce są już na tyle głębokie, że bez trudu można podziwiać tańczące na niebie zorze polarne (w przeciwieństwie do Skandynawii, gdzie noce nadal są krótkie i wciąż jasne). Występowaniu zorzy sprzyja poznany stosunkowo niedawno efekt Russella-McPherrona. Ułatwia on o tej porze roku występowanie silniejszych zjawisk zachodzących w górnych partiach atmosfery.

Nieocenioną wartością jest też długość dnia. We wrześniu ze światła słonecznego możemy korzystać pomiędzy 6:00, a 20:00. Daje to szansę na zwiedzanie bez pośpiechu. Niestety w kolejnych miesiącach dzień skraca się drastycznie, a plany często krzyżują sztormy z huraganowym wiatrem.

Nowa Islandia dla was! Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Karol Wójcicki

Popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.