Nowa atrakcja Wenecji Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Nowa atrakcja Wenecji

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi kręci się po zabytkowym centrum włoskiego miasta każdego dnia, a jednak zachowały się tam jeszcze miejsca nieodkryte.

Prokuracja Stara (Procuratie Vecchie) to majestatyczny budynek, zamykający Plac Świętego Marka od północy. Wzniesiono go w dwunastym stuleciu, by stał się nową siedzibą najważniejszych urzędników Wenecji. Znaną nam dziś postać budynek uzyskał u progu wieku szesnastego, gdy rekonstruowano go po wielkim pożarze. Wtedy to pojawiły się arkady, które tak często widzimy na zdjęciach robionych na weneckim placu.

Arkady Prokuracji Starej znają wszyscy, ale jeśli chodzi o wejście do środka, dostępne są tylko niewielkie pomieszczenia na parterze, w których urządzono kramy i kawiarnie. Przestronne sale na piętrach od dziewiętnastego wieku wykorzystywał na biura ubezpieczeniowy gigant Generali. Firma jednak znalazła nową siedzibę, a teraz sponsoruje renowację zabytkowego budynku, który do 2020 roku otworzyć ma się na zwiedzających.

Przy czym do środka wchodzić się będzie nie tylko po to, by podziwiać eleganckie wnętrza. Prokuracja Stara stać ma się przestrzenią dla wystaw, spektakli, wykładów. Biorąc jednak pod uwagę tłumy turystów na Placu Świętego Marka, chyba nie łatwo będzie się tam dostać.

Nowa atrakcja Wenecji Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.