Norweskie pory roku Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Norweskie pory roku

Chyba nikt nie wątpi, że Norwegia zapiera dech w piersiach. Ale kiedy jest tam najpiękniej? Wiosną czy latem? Jesienią czy zimą? To już nie tak łatwo stwierdzić. Szczególnie, gdy obejrzy się krótki film, nakręcony przez Mortena Rustada.

Fotograf z Oslo przez rok planował, co i jak zamierza filmować. Przez kolejny rok odwiedzał ze sprzętem najdalsze zakątki ojczyzny. A potem jeszcze cztery miesiące zajęło mu montowanie i szlifowanie ostatecznej wersji, trwającej niespełna siedem minut. Sami jednak zobaczcie, jak niesamowite to minuty.

 

– Chciałem pokazać różnorodność Norwegii – mówi Morten Rustad. – Różne miejsca, różne pory roku.

Teraz, jako ekspert od najbardziej urokliwych okolic, ma kilka sugestii dla tych, którzy chcieliby zobaczyć to, co w Norwegii najpiękniejsze. Szczególnie poleca dwa parki narodowe, Varangerhalvøya i Femundsmarka, gdzie przemierzając nietkniętą przez człowieka dzicz, podziwiać można krajobrazy jedyne w swoim rodzaju.

Norweska zima

A jak to jest z tymi porami roku w Norwegii? Zacznijmy od zimy. Cóż, jest naprawdę mroźno, co potwierdza nasz przewodnik, Karol Wójcicki:

Zimowe noce w północnej Norwegii bywają wyjątkowo mroźne. Choć sama okolica Tromsø, będąca pod wpływem ciepłych prądów oceanicznych, charakteryzuje się temperaturami zbliżonymi do tych znanych zimą z Polski, to już kilkadziesiąt kilometrów dalej, w miejscu naszych obserwacji spodziewamy się nocą od -10 do nawet -25 stopni C. W wielu miejscach sporym dyskomfortem może okazać się silny wiatr.

Wiosna i lato

Wiosna w Norwegii przychodzi później, niż w Polsce. Czasem jeszcze w kwietniu śniegu tam nie brakuje, w niektórych miejscach potrafi się utrzymać aż do połowy czerwca. Za to lato jest już o wiele bardziej odczuwalne i przypada tradycyjnie na lipiec i sierpień. Odczuwalne temperatury mogą być niższe niż w Polsce, a słupek rtęci pokazuje zazwyczaj około 25 stopni. To jednak idealne warunki na trekking, a słońca nie brakuje. Latem w Norwegii mamy tak zwane białe noce – słońce w ogóle nie chowa się za linię horyzontu i przez całą dobę jest po prostu jasno!

 

Jesień

W Norwegii to najbardziej zmienna z pór roku. Już w połowie października może spaść śnieg, ale zdarzają się również bardzo przyjemne, ciepłe dni. Wrzesień bywa suchym miesiącem, a więc idealnym na wyprawę. Natomiast ta pora roku należy do najpiękniejszych w tamtych stronach. Złociste kolory zachwycają, a podróżnicy mają szansę podziwiać zorzę!

Wracamy tam już niebawem, bo Norwegia, tuż obok Islandii, to nasza ukochana miejscówka.

 

Norweskie pory roku Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!