Niezwykłe murale na podkarpaciu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Niezwykłe murale na podkarpaciu

Jeżeli kochacie murale uliczne, powinniście koniecznie zwrócić uwagę na niezwykłe malowidła na Podkarpaciu. „Cichy Memoriał” to galeria sztuki ulicznej Arkadiusza Andrejkowa.

Namalowane na stodołach, przyciągają uwagę już z daleka. Projekt ma swój początek w 2017 roku. Jak pisze artysta na swojej stronie internetowej:

Obserwując kolejne wioski dostrzegłem spory malarski potencjał w starych stodołach i szopach. Pomyślałem, że mogły by one stanowić taką nietypową plenerową i wiejską galerię sztuki ulicznej. Ściany drewnianych stodół były dla mnie idealnie przygotowanymi podłożami malarskimi. Poprzez swoją surowość i brak podkładu były praktycznie gotowe aby przystąpić do pracy. Pierwotnie myśląc o tematach murali wyobrażałem sobie na nich wielkoformatowe, przeskalowane portrety starych ludzi, skupiające się na samych twarzach, ale takie ujęcie portretowe było dla mnie czymś bardzo typowym a ja chciałem podjąć się czegoś nowego.

Murale możecie podziwiać w takich miejscowościach, jak Zwierzyń, Wronki, Kniażyce, Gorajec, Orelec, Myczkowce, czy Wolica Piaskowa. Artysta wykorzystał stare rodzinne fotografie okolicznych mieszkańców. Każdy mural powstawał jeden dzień. Malowałem je szkicowo, transparentnie, aby zostawić jak najwięcej surowości ściany. By postacie wychodziły z niej, były integralną częścią danego obiektu, jakby tu były od zawsze… – opowiada.

I rzeczywiście – niesamowite rysunki dalej cieszą oko i sprawiają, że Podkarpacie staje się jeszcze bardziej godne uwagi. Murale mają swoją mapę, dzięki której możecie zaplanować zwiedzanie. Warto pamiętać, że stodoły stoją na prywatnych posesjach, więc jeśli chcecie zrobić zdjęcie z bliska, warto poprosić właściciela o zgodę.

Pochodzący z Sanoka Arkadiusz Andrejkow to artysta, który ma swoim koncie sporo innych murali oraz dzieł. Malarstwo i street art to jego źródło utrzymania. Projekt „Cichy Memoriał” powstał w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz, w czasach pandemii te dzieła jeszcze bardziej zwracają uwagę. Granice nadal pozostają zamknięte, więc Podkarpacie to idealny kierunek podróży. Bieszczady to tylko jeden z przystanków, ale warto odwiedzić również rezerwaty przyrody, zabytkowe kościoły i muzea.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony internetowej artysty andrejkow.pl

Niezwykłe murale na podkarpaciu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!