Niematerialne dziedzictwo Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Niematerialne dziedzictwo

Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego trafiło piętnaście nowych pozycji. Ogłoszono je na gali, która odbyła się w poniedziałek w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

– Organizowana co dwa lata gala to uhonorowanie i docenienie wysiłków społeczności i jednostek, które chronią swoje dziedzictwo kulturowe i zechciały się podzielić z nami wiedzą o tych zjawiskach – mówiła Magdalena Gawin, wiceminister kultury i generalna konserwator zabytków. – Nie można mówić o kulturze bez uwzględnienia jej niematerialnego i duchowego wymiaru: tradycji orszaków, pieśni, tańców czy rzemiosła.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gazeta Wyborcza Poznań (@gazeta_wyborcza_poznan)

A co wpisano na listę? Krakowską koronkę klockową, tradycje kulturowe Biskupizny, kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie, Turki grodziskie, wytwarzanie koronki koniakowskiej, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce, wyścigi kumoterek, umiejętność gry na dudach żywieckich i ich produkcję, procesję Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu, wytwarzania gajd i grę na nich, Barbórkę górników z Górnego Śląska, plecionkarstwo w Polsce oraz tradycje Bambrów Poznańskich. Podczas warszawskiej gali poinformowano także, że w tym roku spodziewany jest pierwszy polski wpis na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Trafić ma na nią szopkarstwo krakowskie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kasia Chmiel (@kasiknocheinmal)

Niematerialne dziedzictwo Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.