Nieletnie żony Bangladeszu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Nieletnie żony Bangladeszu

Teoretycznie tak nie można – prawo zabrania. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna? W Bangladeszu do ślubu wciąż idą dzieci: dziesięciolatki, jedenastolatki. 29% dziewczynek wychodzi za mąż mając mniej niż piętnaście lat (dane UNICEF i Human Rights Watch)! Powinny być pełnoletnie, ale Bangladesz na tle innych państw świata wypada w statystykach tragicznie. Bo?

Trudny i delikatny temat. Jako kobiecie nie jest mi łatwo o tym pisać, bo mając dwadzieścia dziewięć lat nie pamiętam już nawet, jak to jest być dzieckiem. Założenie rodziny, współżycie seksualne, gwałt, będąc nieletnią ? to coś, co w mojej europejskiej, wolnej od udręk, głowie się nie mieści.

n1n2

Ale one muszą to znosić. Nie będę udawała, że mam w ogóle prawo pisać o tym cierpieniu. Ale trzeba mówić, głośno, może kiedyś coś się zmieni. Zmarnowano już bardzo wiele żyć, a po głowie kołacze się najprostsze pytanie:

DLACZEGO?

n3

Odpowiedzi jest kilka. Za każdym dramatem stoi bieda. Dla rodziców niezdolnych wykarmić córkę, wydanie jej za mąż to ulga ? dziewczynka będzie mieszkać z teściami i stanie się ich problemem.

n4

Brak także środków na rzekomo darmową edukację. Za wykształcenie syna łatwiej zapłacić ? to on w przyszłości będzie pracował na rodziców. Dziewczynka stanie się żoną i matką ? tylko tyle. I aż tyle.

Pozostaje jeszcze presja społeczna. To przekonanie, że dojrzewające dziecko płci żeńskiej jest już gotowe, aby założyć rodzinę. I współżyć. Urzędnicy pomagają ? wystarczy łapówka, aby nielegalne małżeństwo doszło do skutku. Sprawa posagu przesądza sprawę ? im młodsza panna młoda, tym mniejszy posag. Prawie żadnych kosztów?

n5

Małoletnie żony – rzadko utrzymują się przy mężach. Najczęściej zostają porzucone i spychane na margines społeczeństwa.

Małoletnie żony mało wiedzą o antykoncepcji. Rodzą dzieci. Borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Mężowie lubią się znęcać. Teściowie również. Dane ONZ podają, że 60% mieszkanek Bangladeszu doświadczyło przemocy domowej z ręki męża lub teścia…

Patrzeć im w oczy nie jest łatwo. Za to one patrzą w kamerę. Wymownie. Zobaczcie. Posłuchajcie. Pomyślcie.

Autor: Danuta Awolusi