Wyprawy obserwacyjne

karol

Niebo „wisi” nad naszymi głowami od zawsze. Spoglądamy w jego stronę, czasem mimowolnie, praktycznie codziennie. Przeważnie kojarzy się z błękitem za dnia i gwiazdami nocą. Jednak zależnie od czasu i miejsca obserwacji, niebo może wyglądać zupełnie inaczej.

Latem na północy Polski mamy do czynienia z jasnymi białymi nocami, którym towarzyszą tzw. Obłoki Srebrzyste – chmury na granicy atmosfery i kosmosu. W tym samym czasie na południowym wschodzie kraju mam ciemne noce z tysiącami gwiazd i jasną wstęgą Drogi Mlecznej. Ta różnica jest jeszcze większa w skali całej planety.

W rejonach arktycznych nocne niebo rozświetlają tysiące kolorowych świateł zorzy polarnej. Choć noc może tam trwać kilka miesięcy, nigdy nie jest tam w pełni ciemno.

Z kolei tam, gdzie w danym roku padnie cień Księżyca, niebo w środku dnia na kilka minut ciemnieje na tyle, że pojawiają się na nim gwiazdy i planety. Miejsce jasnego Słońca zajmuje wtedy czarny krąg otoczony świetlistą obwódką. Podczas całkowitego zaćmienia Słońca wszystko zmienia się nie do poznania.

Udając się na południową półkulę Ziemi zobaczymy gwiazdy niewidoczne z Polski i jasne centrum Drogi Mlecznej wysoko nad naszymi głowami. Rejony kosmodromów dają z kolei szansę dostrzeżenia niezwykłego widowiska, w czasie którego gazy wylotowe startującej rakiety kosmicznej rozświetlane są nocą przez blask naszej gwiazdy dziennej.

Zwiedzaj niebo, podróżując po Ziemi. Dołącz do jednej z wypraw Karola Wójcickiego i goforworld.com w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych na naszej planecie!

Zobacz plany podróży