Najwyższy w Europie

W Petersburgu dobiegła końca budowa kompleksu biurowego Łachta Centr, który pobił europejski rekord wysokości.

Drapacz chmur to siedziba koncernu Gazprom. Gmach zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Tonny’ego Kettle’a symbolizować ma potęgę firmy, która jest największym na świecie wydobywcą gazu ziemnego. Jednak ze względu na charakterystyczny kształt, budynek zyskał już potoczną, niedodającą majestatu nazwę. W Petersburgu mówi się o nim: Kukurydza.

Łachta Centr ma 87 kondygnacji i mierzy 462 metry. Oprócz wieży na kompleks składają się jeszcze trzy mniejsze obiekty Poza biurami znajdziemy tu między innymi klub jachtowy, kryte korty, lodowiska, sklepy, restauracje i hotel.

Budowa ruszyła sześć lat temu. Pierwotnie biurowiec stanąć miał w historycznym centrum Petersburga, jednak protesty mieszkańców oraz interwencja UNESCO sprawiły, że ulokowano go w dzielnicy Łachta, kilka kilometrów od najważniejszych zabytków.

Dotychczas najwyższym budynkiem Europy była 378-metrowa Wieża Federacji stojąca w Moskwie. Łachta Centr przerósł ją więc wyraźnie, aczkolwiek w światowym rankingu nie zamieszał – zajmuje dopiero trzynaste miejsce.

Najwyższy w Europie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.