Największa jaskinia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Największa jaskinia

Żeby ochronić wietnamski cud natury, obrońcy przyrody kręcą niezwykłe filmy.

Son Doong to największa jaskinia świata znana człowiekowi. Jedna z jej komór ma pięć kilometrów długości i dwieście metrów wysokości – dałoby się zbudować w niej osiedle pięćdziesięciopiętrowych wieżowców!

Jaskinia imponuje nie tylko rozmiarami, ale też niepowtarzalnym urokiem. Przepływa przez nią podziemna rzeka, a tam, gdzie przez otwory dociera trochę światła, rozrasta się podziemna dżungla. I pomyśleć, że zbadano ją ledwie osiem lat temu.

Do jaskini znajdującej się nieopodal granicy z Laosem wietnamskie władze wpuszczają dziś mocno limitowaną liczbę turystów – zaledwie pięćset osób rocznie. Do tego jedna firma ma monopol na organizowanie tygodniowych wypraw po Son Doong.

Jakiś czas temu pojawiła się jednak propozycja, by we wnętrzu jaskini zbudować… kolejkę górską. Zarówno wietnamski rząd, jak i UNESCO mają co do tego wątpliwości, ale w tym miesiącu Son Doong odwiedzili przedstawiciele firmy zajmującej się realizacją takich inwestycji.

Sprzeciwiają się temu obrońcy przyrody, między innymi internetowi filmowcy z grupy HuffPost’s Ryot. By pokazać światu piękno Son Doong i okolic oraz by zwrócić uwagę na ryzyko zniszczenia tego piękna przez masową turystykę, w formacie 360 stopni kręcą krótkie dokumentalne filmy. Dzięki nim każdy może wybrać się na wirtualną wycieczkę po jaskiniach, w których nie ma jeszcze żadnych kolejek. Ani wieżowców.

Największa jaskinia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!