Najsłynniejsze kościoły | TOP 8 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Najsłynniejsze kościoły | TOP 8

Od gotyckich katedr po świątynie secesyjne – kościoły należą do najważniejszych zabytków Europy. Przyjrzyjmy się dziś kilku tym, które szczególnie warte są odwiedzenia.

#8 Katedra w Sewilli

Katedra Najświętszej Marii Panny to największa gotycka świątynia na świecie. Wzniesiono ją w miejscu, w którym wcześniej znajdował się meczet Almohadów.

#7 Katedra w Mediolanie

Katedra Narodzin Świętej Marii to również olbrzymia świątynia gotycka. Turyści mogą wejść na jej dach, z którego widać panoramę Mediolanu.

#6 Opactwo Westminsterskie

Jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich. Od prawie tysiąca lat jest miejscem koronacji brytyjskich władców.

#5 Sobór w Moskwie

Sobór Wasyla Błogosławionego (albo: Sobór Opieki Matki Bożej na Fosie) znajduje się na Placu Czerwonym, obok Kremla. W połowie XVI wieku zbudowano go z rozkazu cara Iwana Groźnego.

https://www.youtube.com/watch?v=Jgo9j_X468k

#4 Bazylika Świętego Marka w Wenecji

W IX wieku weneccy kupcy wykradli z Aleksandrii szczątki świętego Marka, które spoczęły w nowo wybudowanej świątyni. Kościół spłonął, ale w XI stuleciu został odbudowany w stylu bizantyjskim.

#3 Sagrada Familia w Barcelonie

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny to secesyjny kościół, zaprojektowany przez Gaudiego. Budowę rozpoczęto w roku 1882 i jeszcze nie została dokończona!

https://www.youtube.com/watch?v=-MN8lI4r7dc

# 2 Katedra Notre Dame

Gotycka katedra Naszej Pani, wzniesiona na wyspie Île de la Cité na Sekwanie, zdobyła światową sławę za sprawą powieści Victora Hugo i jej licznych adaptacji filmowych, musicalowych etc.

#1 Bazylika Świętego Piotra w Rzymie

Watykańska bazylika usytuowana przy Placu Świętego Piotra to największy kościół w Europie. Budowa trwała 120 lat i została ukończona w roku 1626.

Najsłynniejsze kościoły | TOP 8 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.