Najpiękniejsze poczty świata Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Najpiękniejsze poczty świata

9 października przypada Światowy Dzień Poczty, ustanowione przez ONZ-Światowy Związek Pocztowy w 1969 roku. Choć zazwyczaj placówki pocztowe wydają nam się całkiem zwyczajne, na całym świecie znajdzie się kilka takich, które zachwycają. Albo dziwią. Przekonajcie się sami!

James A. Farley Post Office, Nowy Jork

Pierwotnie zbudowana w 1912 roku i rozbudowana w 1934 roku. Zdumiewa jej ogromna przestrzeń, ale na szczególną uwagę zasługuje architektura Beaux-Arts. To tu znajduje się największa kolumna koryncka na świecie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sue | NYC (@sue.around.nyc)

Poczta Centralna w Sajgonie, Wietnam

Powstała w latach 1886-1891, a zaprojektował ją znany architekt Gustave Eiffel.

Sklepiony dach i łukowate okna przypominają wczesne europejskie dworce kolejowe, a klientów poczty wita ogromny obraz Ho Chi Minha (działacz komunistyczny, prezydent). Na ścianach zamieszczono ręcznie malowane mapy, jedna z nich pokazuje Sajgon i jego okolice, a druga wszystkie linie telegraficzne w Kambodży i Wietnamie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Amber Lee (@amberlee.tw)

Budynek poczty i telegrafu, Walencja, Hiszpania

Budynek zaczęto budować w 1915 roku, a ukończono go 7 lat później. Zdecydowanie największe wrażenie robi samo wejście – podwójne kolumny jońskie i półokrągłe łuki, zwieńczone imponującymi alegorycznymi postaciami na szczycie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Antoine Baboshin (@baboshin_com)

Manila Central Post Office, Filipiny

Zbudowany nad rzeką Pasig główny urząd pocztowy w Manili miał kluczowe znaczenie dla planu Daniela Burnhama. Rzeka ułatwiała transport poczty, a jej centralne położenie, zbiegającymi się alejami, sprawiało, że do dzisiaj poczta jest łatwo dostępna dla wszystkich.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Robert Mas (@obetmas)

Główna poczta w Kalkucie, Indie

Poczta słynie ze swojego kopułowego dachu i wysokich jońsko-korynckich filarów, Główny Urząd Pocztowy w Kalkucie został zbudowany na miejscu pierwszego Fortu Wiliam.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anil Chouhan | India ?? (@___blue__seedlings__)

Główna poczta w Adelaide, Australia

Zbudowany w latach 1876-1872, Główny Urząd Pocztowy w Adelaide jest jednym z niewielu urzędów pocztowych z czasów kolonialnych, które wciąż działają. Zarówno Sydney, jak i Melbourne oddały dawne budynki na centra handlowe.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Media Pit (@mediapit)

Urząd Pocztowy nr 2. w Szczecinie

Na koniec miejcówka w Polsce – dawny Cesarski Urząd Pocztowy wzniesiono w latach 1872-1875. To najstarszy zachowany na terenie Polski i jeden z najstarszych budynków pocztowych XIX wieku z terenu dawnej Rzeszy Niemieckiej.

Najpiękniejsze poczty świata Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!