Najpiękniejsze miasteczko Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Najpiękniejsze miasteczko

Włoska telewizja publiczna zaprezentowała wyniki tegorocznego konkursu na najbardziej urokliwe miasteczko Italii. Zwyciężyła średniowieczna Gradara.

Zamieszkana przez cztery tysiące ludzi miejscowość leży w regionie Marche nieopodal San Marino. Wzniesiona na skale, otoczona fortyfikacjami i wypełniona zabytkową architekturą Gradara oferuje turystom podróż w przeszłość. Stało się to możliwe dzięki ambitnej renowacji, jakiej dokonano tutaj w latach dwudziestych ubiegłego stulecia.

Największą atrakcję Gradary stanowi dwunastowieczny zamek, wzniesiony na zlecenie szlacheckiej rodziny Malatesta, a później należący do rodów Sforza, Della Rovere i Mosca. To w murach tej twierdzy rozegrała się tragiczna historia miłości Paola i Franceski, opisana przez Dantego w 'Boskiej komedii’.


Macie ochotę na więcej włoskich miasteczek? Zajrzyjcie także do sycylijskiego Castroreale pod Mesyną, które w rankingu zajęło drugie miejsce.


I jeszcze do zabytkowego Bobbio, znajdującego się w dolinie rzeki Trebbia, w połowie drogie między Genuą a Piacenzą. To numer trzy na konkursowej liście.

Najpiękniejsze miasteczko Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.