Najpiękniejsza wioska Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Najpiękniejsza wioska

Włoska miejscowość odbudowana po tragicznym trzęsieniu ziemi wzbudza powszechny zachwyt.

Historia Venzone rozpoczęła się dawno, dawno temu. Ludzie mieszkali w tej okolicy, zanim jeszcze powstało rzymskie imperium! W ósmym wieku naszej ery, za panowania dynastii Karolingów, wokół rosnącego miasteczka powstały pierwsze fortyfikacje, a u schyłku średniowiecza Venzone miał już fosę i podwójne mury. W ich obrębie zaś między innymi ratusz i katedrę.

Warto wspomnieć też o polskim akcencie. Oto bowiem w tutejszej katedrze pochowano księcia Bolesława, ostatniego z Piastów bytomskich. Książę zmarł podczas wyprawy zorganizowanej w 1354 roku przez czeskiego króla Karola IV, który do Włoch wybrał się po cesarską koronę.

W roku 1976 pod Venzone zatrzęsła się ziemia. Zginęło 47 osób, a zabytki zostały zdruzgotane. Mieszkańcy się jednak nie poddali. Z wykorzystaniem tego, co pozbierano z ruin, odbudowano większość pamiątek po średniowieczu, choć zajęło to długie lata. Ale Venzone odzyskało dawny blask, czego dowodem jest niedawne zwycięstwo w głosowaniu na najpiękniejszą wioskę we Włoszech.

Najpiękniejsza wioska Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.