Najdłuższy budynek Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Najdłuższy budynek

W Nowym Jorku powstać może najdłuższy budynek świata. Najdłuższy, lecz nie na najwyższy. Jak to możliwe? Już tłumaczymy.

Dziwaczny drapacz chmur, którego projekt zaprezentowano w ostatnich dniach, ma mieć 1200 metrów długości i 600 metrów wysokości. Paradoks ten wyjaśniony zostaje, gdy dowiadujemy się, że kształt budynku to łuk, podkowa, a może najlepiej: odwrócona litera U. Bardzo długa i wąska litera U.

https://www.youtube.com/watch?v=cFzpcErj1bA

Big Bend, bo tak go nazwano, wyrosnąć miałby przy West 57th Street nieopodal Central Parku. Czyli wśród jakże licznych wieżowców Manhattanu. Ale nawet w takim miejscu nie wtopi się w otoczenie.

Gdy patrzymy na grafiki przedstawiające Big Bend, to słowa takie jak solidny czy stabilny, nie przychodzą nam do głowy. Projektanci z Oiio Studio zapewniają jednak, że konstrukcja będzie właśnie taka. Podkreślają, że łukowaty kształt sprawdza się w architekturze od tysięcy lat.

Ale czy ten akurat łuk naprawdę pojawi się na Manhattanie? Nie wiadomo. Po pierwsze, potrzebny jest szereg budowlanych zezwoleń. Po drugie, potrzebne są wielkie pieniądze. A na razie nie ma ani jednego, ani drugiego.

Najdłuższy budynek Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.