Muzyczne głosy świata Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Muzyczne głosy świata

Czasem trudno jest rzucić wszystko, w jednej chwili i uciec daleko. W podróż, w zapomnienie. A czasem planując wyprawę ma się ochotę poczuć klimat miejsca, które czeka na nasz przyjazd. Mamy prawo nie znać języka, kultury, ludzi. Ale przecież można poznać muzykę. To ona cudownie zespala świat, łączy kontynenty, łagodzi obyczaje i porusza. Jakie są odgłosy globu? Co słychać w rodzimej Europie? A kogo w dalekiej Afryce…?

Edith Piaf – niepowtarzalny głos Francji

Zjadłabym dzisiaj na śniadanie bagietkę z masłem i napiła się boskiej kawy. Usiadłabym w malutkiej, paryskiej kawiarence i popatrzyła na Francuzów biegnących do pracy oraz turystów leniwie przechadzających się po uliczkach. Siedzę w Warszawie, ale taka błyskawiczna podróż jest możliwa. W odtwarzaczu ląduje Edith Piaf. Cudowna, elegancka, nie do podrobienia. Głos Francji, esencja Paryża zaklęta w piosenkach. Słyszę:Non, Je ne regrette rien i widzę małą Edith (miała 1,47 wzrostu) i wysoką, ogromną wieżę Eiffla. Cudownie.

 

Mercedes Sosa – zmysłowy głos Argentyny

Na popołudniową przechadzkę wybrałabym jednak nie piękną Francję, ale urzekającą Argentynę. Ameryka Łacińska kusi, upaja i uwodzi, zwłaszcza, gdy zaklęta jest w głosie Mercedes Sosa. Ta wokalistka w jednej frazie potrafi przekazać całe piękno swych ojczystych stron. Temperament, emocje, żar – takimi słowami można określić głos Mercedes. I takie właśnie może być popołudnie w Argentynie.

 

Björk – bajeczny głos Islandii

Późne popołudnie chciałabym spędzić nietypowo i kulturalnie. Za oknem mróz, więc na myśl przychodzi mi niepokorna, tajemnicza Islandia. Zimna i nieco psychodeliczna, dokładnie tak, jak… Björk. Ta wokalistka, aktorka i producentka wciąż zadziwia świat i staje się chyba najciekawszą ikoną Islandii, niezmiennie od lat. Sama nie stroni od swoich islandzkich korzeni i z dumą promuje rodzinne strony. Zarówno w swoich teledyskach, jak i w wywiadach.

Ladysmith Black Mambazo – wyjątkowe głosy RPA

Wieczór mam ochotę spędzić w cieplejszych klimatach. Na przykład w RPA. Afryka to olbrzymi kontynent, pełen niespodzianek i tajemnic. I chyba nic nie jest w stanie przenieść mnie tam z taką łatwością, jak zespół Ladysmith Black Mambazo… Od lat 60`tych nieprzerwanie promują swój kraj i zachwycają. Wystarczy, że na chwilę zamknę oczy, a ich głosy koją nerwy i odprężają. W wyobraźni od razu widzę obrazy z dalekiego kraju, o którym Europejczycy wciąż o wiele za mało wiedzą. Czy chcą poznać inne oblicza Republiki Południowej Afryki…?

 

Cesária Évora – unikatowy głos Republiki Zielonego Przylądka

Jeżeli Republika Zielonego Przylądka może za coś dziękować losowi, to właśnie za nią – Cesárię. Bosą wokalistkę, która kołysze mnie do snu. Takie zasypianie lubię najbardziej. Przed oczyma przesuwają się miłe obrazy z krainy tak malowniczej i pięknej, że pragnę właśnie tam się obudzić. A jeżeli nie obudzić – to chociażby spędzić tam całą noc, w sennych marach. Cesária śpiewa i nie chcę, by przestawała.

 

Muzyka, cały czas muzyka. Choćbym chciała, nie przesłucham jej całej, tak jak nie dotrę do wszystkich miejsc na świecie. Kocham to bogactwo. Kocham być podróżnikiem, którego ogranicza jedynie własna, muzyczna wrażliwość.

Muzyczne głosy świata Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!